• مشخصات فنی
  • موارد استفاده
  • دلیل استفاده از جک تعادل
  • فیلم مقایسه بیل مکانیکی و بکهولودر
  • مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

 

بکهو لودر که لودر بکهو نیز گاهی خوانده می‌شود اما در محاوره بکهو ‌می‌گویند، می‌توان گفت از ترکیب بولدوزر و لودر اما بر روی چرخ مانند تراکتور ساخته شده است.  در قسمت جلویی آن شکل لودر مانند خود که از یک پاکت تشکیل شده، قرار گرفته است و در قسمت عقب آن یک بکهو نصب شده است. بکهو به معنای خاکبردار است که با همین اصطلاح در زبان‌های دیگر نیز مرسوم شده است. به دلیل نسبتا کوچک و قابل انعطاف پذیری آن، بکهوها بسیار در پروژه‌های شهری کوچک مانند کارگاه‌های کم مساحت یا ساختمان سازی استفاده می‌شوند. البته این استفاده متناسب با رشد کشورهای مختلف گوناگون است. اینگونه از ماشین‌ها شبیه و پیشرفت یافته دستگاه‌هایی معروف به (TLB) هستند که از سوار کردن بیل بکهو و پاکت لودر بر روی تراکتورهای کشاورزی تشکیل می‌شدند. پیدایش این ماشین به سال 1947 و کمپانی وین روی برمی‌گردد. زمانیکه اولین ماشین با گذاشتن تجهیزات بر روی تراکتور فورد مدل 8 ان ساخته شد و برای پروژه اتصال شرکت نور و برق با قیمت 705 دلار به فروش رسید.

 

مشخصات فنی بکهولودر

بکهو لودرها عمدتا بین 75 تا 150 اسب بخار قدرت دارند و دارای انواع دنده اتوماتیک و دستی است. پمپ هیدرولیک آن‌ها بر سر میل لنگ موتور یا گیربکس متصل شده است و شیر هیدرولیکی مکانیکی یا برقی دارند. سیستم هیدرولیکی آن از یک یا دو پمپ تشکیل شده است. در سیستم یک پمپ هیدرولیک، شدت جریان حدود 160 لیتر بر دقیقه تولید می‌شود. این پمپ می‌تواند فشار معادل 250 بار برای بیل بکهو و حدود 220 بار برای لودر فراهم سازد. ظرفیت جام بیل بکهو بین 0.08 تا 0.5 مترمکعب است و ظرفیت باکت لودر حدود 1.15 مترمکعب می‌باشد. انواع بکهو لودر به چهار صورت بکهو تمام گردان، بکهو ثابت، بکهو کشویی مکانیکی و بکهو کشویی هیدرولیکی است. موتور بکهو لودرها معمولا 4 سیلندر هستند و بین 8 تا 15 لیتر روغن موتور نیاز دارند و باک سوخت معادل 130 تا 160 لیتر دارا هستند. در سال‌های اخیر برای راحتی اپراتور بکهولودر امکاناتی مانند دو میز فرمان یا نصب شیشه‌های بلندتر برای دید بهتر اشاره کرد.

 

موارد استفاده بکهولودر

 به کارگیری بکهو لودرها بسیار معمول است و در گستره وظایف متنوعی قابلیت استفاده دارند. مانند: ساخت و ساز، تخریب جزئی، حمل مواد ساختمانی سبک، تامین قدرت تجهیزات ساختمانی، حفاری گودال، محوطه سازی، تخریب آسفالت جاده و ساخت زیرسازی جاده‌ها. همچنین می‌توان با نصب تجهیزات دیگر به بکهو قابلیت آن را افزایش داد. مانند چکش‌های پنوماتیکی شکست سنگ، اوگرهای حفاری زمین، دستگاه‌های خرد کننده گیاهان. همچنین  می‌توان با استفاده از قدرت هیدرولیکی بکهو ابزار کلامشل (clumshel) که برای جمع کردن مواد از روی سطح زمین با استفاده از دهانه بسته شونده استفاده کرد. اجزای جلوی بکهو می‌توانند به صورت جداشونده یا دائمی بر روی دستگاه نصب شوند.

 

دلیل استفاده از جک تعادل بکهولودر

از آنجا که بکهو دارای چرخ‌های لاستیکی هستند، به هنگام حفاری ماشین دچار تکان‌هایی می‌شود که کار را برای اپراتور دشوار می‌سازد. بنابراین در همه بکهوها از جک‌های هیدرولیکی برای محکم کردن دستگاه بر روی زمین استفاده می‌شود. البته این موضوع باعث کاهش بازدهی می‌شود زیرا که پس از نصب جک ماشین توانایی جابجایی را از دست می‌دهد و برای تغییر موقعیت خود بایستی ابتدا جک‌های خود را جمع کرده، جابه‌جایی به موقعیت انجام گیرد و دوباره جک‌ها باز شوند که موجب اتلاف وقت می‌شود. به همین دلیل بیشتر برای حفاری بیل مکانیکی کوچک مقیاس دارای چرخ زنجیری توصیه می‌شود. در این صورت خاصیت جابه‌جایی سریعتر برای بالابردن بازدهی جایگزین پاکت لودری بکهو می‌شود.

در چند سال اخیر، تراکتورهای کوچک کامپکت میان پیمانکاران پروژه‌های کوچک بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این تراکتورها که در سایزهای مختلف از  کوچک تا تراکتورهای بزرگ کشاورزی را شامل می‌شود، با تجهیزات نصب شده بر روی آن‌ها به عنوان بکهو لودر فروخته می‌شوند. بسیاری از برندهای معتبر جهانی اقدام به ساخت لودر بکهو کرده اند مانند: ولوو، باب کت، هپکو، هیتاچی، هیوندایی، کوماتسو، ماهیندرا، نیو هولند، ترکس، کاترپیلار، جان دیر، فیات، فورد و… . بکهولودر از نظر شرایط کاری نیز شبیه به تراکتورها هستند به این معنا که شرایط مطلوب کاری آن، زمین‌های هموار، حفاری خاک‌های دستی با نفوذ پذیری بالاست و بایستی از بکارگیری آن‌ها در حفاری سنگ و قلوه سنگ اجتناب کرد.

 

 

فیلم مقایسه بیل مکانیکی و بکهولودر

 

 

 در پایان نتیجه می‌توان گرفت که بکهولودرها به دلیل امکان کار در فضاهای کوچک و برای وظایف سبک مانند خاکبرداری ساده، جابه‌جایی وسایل، تسطیح زمین یا تامین کننده انرژی پنوماتیکی و برقی وسایل دیگر به کار برده می‌شوند. این ماشین آلات ترکیبی از بیل مکانیکی، لودر و تراکتور است که امکان تغییر موقعیت خود را به سادگی داراست. ویژگی که بولدوزر و بیل مکانیکی به دلیل داشتن چرخ زنجیری و ابعاد بزرگتر از آن بی‌بهره اند. در مقابل معایب این دستگاه به قدرت پایین آن و استفاده مکرر از جک‌های متعادل کننده دانست. امروزه در پروژه‌های مختلف از بکهو حتی به صورت تغییر کاربری دادن یک تراکتور کشاورزی، استفاده‌های زیادی می‌شود.