• چرخشی کوتاه در کارخانه کوماتسو (فیلم)
  • نگاهی کوتاه به پیدایش شرکت بین المللی کوماتسو
  • زمان مطالعه 5 دقیقه

 

   ماموریت کسب و کار کوماتسو، تمرکز بر ساخت و ساز، معدنکاری و تجهیزات کمکی فشرده که به طریق ایمن موفقیت مشتریانش را هموار سازد و محصولات و خدمات نوآورانه و  عملکرد بین المللی برای ایجاد اطمینان از رشد پایدار گروه کوماتسو با بنیان گذاری یک موقعیت مناسب در هر بازار کار. کوماتسو در حال تلاش بر روی کیفیت و قابلیت اطمینان محصولات تولید شده سرتاسر جهان، کیفیت و سرعت پشتیبانی مشتریان، ایمنی و نگرانی‌های زیست محیطی، برای تبدیل شدن به یک رهبر بین المللی است.

 

 

چرخشی در کارخانه کوماتسو

 
 

تاریخچه شرکت کوماتسو:

 

  کوماتسو بعد از کاترپیلار، بزرگترین سازنده تجهیزات ساخت و سازی و معدنکاری است. بیش از هفتاد درصد درآمد شرکت، حاصل از فروش تجهیزات راهسازی و معدنی اعم از بولدوزر، دامپ تراک، بیل‌های هیدرولیکی، دستگاه‌های متحرک خرد کن سنگ، گریدر، جرثقیل‌ زمین‌های ناهموار، دستگاه تونل بری (TBM) و لودرهای چرخدار است. کوماتسو همچنین بخش عمده‌ای به تولید محصولات الکترونیکی نیز می‌پردازد. این تجارت با حدود 7 درصد از درآمد، در تولید محصولات الکترونیکی، شامل تراشه‌های سیلیکونی، سیلیکون پلی کریستالی که از هر دو برای ساخت نیمه هادی (semiconductor) استفاده می‌شوند، تجهیزات ساخت نیمه هادی، تجهیزات اتوماسیون کارخانه و اداری و تجهیزات جانبی مربوط به شبکه محلی، استفاده می‌شود. بخش­‌های مختلف کوماتسو، تولیدات متنوعی در حوزه‌های مختلف دارد مانند اهنگری فلز، پرسکاری، تولید لیفتراک، تجهیزات دفاعی و… . اگرچه عملیات اصلی تولید آن در ژاپن است، کوماتسو برنامه تولید و فروش در کشورهای مختلف دنیا را داراست.

 

 

پیدایش کوماتسو

   ریشه‌ی پیدایش کوماتسو به سال 1894 برمی‌گردد، زمانیکه معدن تاکئوچی تاسیس شد. گسترش عمده‌ای در سال 1917 در جریان جنگ جهانی اول رخ داد، هنگامی که کارخانه آهن سازی کوماتسو برای تولید تجهیزات معدنی و ابزار آلات برای گسترش عملیات استخراج تاسیس شد. نام کوماتسو در سال 1921 هنگامی که آهن آلات  از شرکت معدن جدا شد و به نام کوماتسو تبدیل شد. تاشیرو شیراشی مهندسی بود که بنیانگذار و اولین رییس بود و تا سال 1925 فعالیت کرد. در دهه 1920 تا 1930 این شرکت به عنوان تولید کننده عمده ابزار و پمپ‌های ماشین آلات، از جمله تولید پرس فلز در سال 1924 و اولین تراکتور مزرعه‌ای شرکت در سال 1931، به شمار می‌رفت. تولید فولاد از سال 5193 آغاز شد.

 

 

در سال 1929 تعداد کارکنان کوماتسو تا 742 نفر افزایش یافت که در سال 1921، حدود 121 نفر بود ولی در طی مدت رکود شدید در سال 1933 تا 505 نفر کاهش یافت. اما به سرعت با افزایش تولید در سال 1936، این تعداد به 601 نفر رسید. میسوگی ناکمورا در سال‌های بین 1934 تا 1946 که رکود و جنگ بود رییس شرکت بود.

 

در مدت جنگ جهانی دوم به دلیل ساپورت نیروی دریایی، شرکت کوماتسو با ساخت توپ و بولدوزر گسترش شدیدی پیدا کرد. اولین محصول کوماتسو بعد از جنگ جهانی،  بولدوزر باز طراحی شده در سال 1947 از خط مونتاژ خارج شد. یکسال بعد موتورهای دیزلی ساخته شد. از سال 1947 تا 1964 یوشیناری کاوای ریاست شرکت را برعهده داشت که نقش کلیدی در بازسازی کارخانه و تبدیل به یک شرکت چند ملیت جهانی داشت.

 

 

در طی جنگ کره با دستور ایالات متحده برای تامین نیروهایش در کره، اقتصاد ژاپن رونق فراوان گرفت. در آن زمان کوماتسو، کارخانه‌هایی در اوازو، اوساکا، کاوازاکی، هیمی و کوماتسو ژاپن داشت. لیفتراک، دامپ تراک و ماشین‌های مسلح  شده، به خط تولید در سال 1953 اضافه شدند.

 

 

فعالیت‌های بین المللی در سال 1955 افزایش یافت زمانیکه تجهیزات ساخت و ساز و رسانه‌ها به خارج از کشور متوجه می‌شدند. در سال 1958 فعالیت در هند با یک قرارداد محکم با دولت هند برای ساخت تراکتور، آغاز شد. سه سال بعد توافقنامه‌ای با شرکت کومینز آمریکا برای ساخت و فروش موتور دیزل بسته شد.

 

دهه 1960: رو در روی کاترپیلار

در دهه 60 رشد شرکت کوماتسو به حدی رسید که دیگر نیاز به یک مرکز فرماندهی بود. پس ساختمان کوماتسو در توکیو ژاپن ساخته شده.

 

 

در سال 1964 شرکت جایزه کیفیت دیمینگ که به نام محقق کیفیت آمریکایی ویلیام ادواردز دیمینگ بود، دریافت کرد. نوشته‌های دیمینگ  در زمینه کنترل کیفیت بین سال‌های 1950 تا 1952 به کتاب مقدس تولید در ژاپن تبدیل شده بود.

 

 

ریوچی کاوای در سال 1964 به ریاست شرکت کوماتسو رسید. دهه 60 شاهد توسعه اقتصادی ژاپن در نتیجه جنگ ویتنام بود و گسترش کوماتسو با سرعت بیشتری ادامه یافت. در اواخر دهه یک کارخانه تولید موتور جدید شروع به کار کرد. یک بولدوزر کنترل رادیویی ساخته شد و یک مرکز تحقیقات فنی تاسیس شد.

 

گسترش جهانی کوماتسو: 1970 تا 1980

در سال 1970 شرکت کوماتسو اولین سرمایه گذاری مستقیم خود در آمریکا را شروع کرد با تاسیس کارخانه کوماتسو آمریکا. دیگر فعالیت‌های خارجی در سنگاپور، استرالیا، مکزیک، برزیل و چین نیز به سرعت دنبال شد.

 

در سال 1981 کوماتسو جایزه کنترل کیفیت ژاپن را گرفت تا از کیفیت تولید برجسته این شرکت قدردانی شود. در این بین کوماتسو زمین‌های بزرگی برای توسعه خود خریداری کرد. از طرف دیگر شرکت‌های دیگری نیز وارد شدند مانند کاترپیلار در آمریکا، شرکت‌هایی در کانادا و شرکت همومگ ای جی در آلمان غربی.

 

 

سال 1987 شرکت کوماتسو در بازارهای دیگری نیز گسترش یافت، مانند تاسیس دو شرکت تابعه مالی در اروپا، بازار ماشین مدلسازی تزریق پلاستیک و توسعه تلفن در پایانه‌‌های ترمینالی. در همین زمان بازار ساخت و ساز تغییر کرد و فروش شرکت کوماستو شروع به سقوط نمود. از سال 1985 تا 1987 هر ساله فروش شرکت دچار سقوط شد. به همین دلیل رییس هیئت مدیره، رییس وقت شرکت را عزل کرد و تغییرات شروع شدند مانند تقسیم بندی شرکت به سه حوزه آمریکا، اروپا و ژاپن.

 

در سال 1988 شرکت یک زیرمجموعه به نام تجارت بین المللی کوماتسو به خود اضافه کرد برای افزایش واردات به ژاپن در مقابل دولت ژاپن متعهد شد که تجارت مازاد خود را با افزایش واردات کالاهای خارجی کاهش دهد. درنتیجه ماشین‌های وارداتی از کانادا و ایتالیا و نروژ به ژاپن اورده می‌شدند و در بازار دست دوم فروشی در توافق بین کوماتسو و دیگر شرکت‌ها به فروش می‌رسیدند.

 

در این سال کوماتسو و شرکت درسر (Dresser)، شرکت کوماتسو درسر را برای تولید تراک‌ها و دیگر تجهیزات معدنی تاسیس کردند. این شراکت 50-50 تا سال 1994 ادامه داشت تا اینکه کوماتسو سهام شرکت درسر را خریداری کرد. تولیدات معدنی کوماتسو تلفیقی از نام سیستم‌های معدنی کوماتسو در سال 1997 بود. برای جلوگیری از این سردرگمی در نام محصول، این کارخانه تغییر نام به هال‌پک که نام خط تولید مشترک با درسر بود، داد. این نام پیشینه‌ای از سال 1957 در تولید ماشین دامپ تراک داشت که در وابکو استرالیا می‌توان آن را یافت.

 

در سال 1989، کوماتسو بخشی از سهام هانومگ ایجی را خرید و از سال 2002 “کوماتسو هانومگ ایجی” زیر مجموعه شرکت بین المللی می‌باشد.

 

در طی دهه 90 طی توافقی با شرکت اروپایی ماکسی، دامپ تراک‌های تولید شده تحت لیسانس کوماتسو توسط ماکسی به فروش می‌رسید. البته سال 2008 ماکسی توسط شرکت کره‌ای دوسان خریداری شد. کوماتسو در سرتاسر دنیا در حال خرید شرکت‌های تولید کننده مرتبط و اعطای نمایندگی در تمامی قاره‌ها می‌باشد.

 

منبع:

The history of komatsu