فروشگاه اینترنتی اپال پارت
No products in the cart.

تاریخچه شرکت کوماتسو

  • چرخشی کوتاه در کارخانه کوماتسو (فیلم)
  • نگاهی کوتاه به پیدایش شرکت بین المللی کوماتسو
  • زمان مطالعه ۵ دقیقه

   ماموریت کسب و کار کوماتسو، تمرکز بر ساخت و ساز، معدنکاری و تجهیزات کمکی فشرده که به طریق ایمن موفقیت مشتریانش را هموار سازد و محصولات و خدمات نوآورانه و  عملکرد بین المللی برای ایجاد اطمینان از رشد پایدار گروه کوماتسو با بنیان گذاری یک موقعیت مناسب در هر بازار کار. کوماتسو در حال تلاش بر روی کیفیت و قابلیت اطمینان محصولات تولید شده سرتاسر جهان، کیفیت و سرعت پشتیبانی مشتریان، ایمنی و نگرانی‌های زیست محیطی، برای تبدیل شدن به یک رهبر بین المللی است.

 

چرخشی در کارخانه کوماتسو

 

 
 

تاریخچه شرکت کوماتسو:

   کوماتسو بعد از کاترپیلار، بزرگترین سازنده تجهیزات ساخت و سازی و معدنکاری است. بیش از هفتاد درصد درآمد شرکت، حاصل از فروش تجهیزات راهسازی و معدنی اعم از بولدوزر، دامپ تراک، بیل‌های هیدرولیکی، دستگاه‌های متحرک خرد کن سنگ، گریدر، جرثقیل‌ زمین‌های ناهموار، دستگاه تونل بری (TBM) و لودرهای چرخدار است. کوماتسو همچنین بخش عمده‌ای به تولید محصولات الکترونیکی نیز می‌پردازد. این تجارت با حدود ۷ درصد از درآمد، در تولید محصولات الکترونیکی، شامل تراشه‌های سیلیکونی، سیلیکون پلی کریستالی که از هر دو برای ساخت نیمه هادی (semiconductor) استفاده می‌شوند، تجهیزات ساخت نیمه هادی، تجهیزات اتوماسیون کارخانه و اداری و تجهیزات جانبی مربوط به شبکه محلی، استفاده می‌شود. بخش­‌های مختلف کوماتسو، تولیدات متنوعی در حوزه‌های مختلف دارد مانند اهنگری فلز، پرسکاری، تولید لیفتراک، تجهیزات دفاعی و… . اگرچه عملیات اصلی تولید آن در ژاپن است، کوماتسو برنامه تولید و فروش در کشورهای مختلف دنیا را داراست.

 

 

پیدایش کوماتسو

   ریشه‌ی پیدایش کوماتسو به سال ۱۸۹۴ برمی‌گردد، زمانیکه معدن تاکئوچی تاسیس شد. گسترش عمده‌ای در سال ۱۹۱۷ در جریان جنگ جهانی اول رخ داد، هنگامی که کارخانه آهن سازی کوماتسو برای تولید تجهیزات معدنی و ابزار آلات برای گسترش عملیات استخراج تاسیس شد. نام کوماتسو در سال ۱۹۲۱ هنگامی که آهن آلات  از شرکت معدن جدا شد و به نام کوماتسو تبدیل شد. تاشیرو شیراشی مهندسی بود که بنیانگذار و اولین رییس بود و تا سال ۱۹۲۵ فعالیت کرد. در دهه ۱۹۲۰ تا ۱۹۳۰ این شرکت به عنوان تولید کننده عمده ابزار و پمپ‌های ماشین آلات، از جمله تولید پرس فلز در سال ۱۹۲۴ و اولین تراکتور مزرعه‌ای شرکت در سال ۱۹۳۱، به شمار می‌رفت. تولید فولاد از سال ۵۱۹۳ آغاز شد.

 

در سال ۱۹۲۹ تعداد کارکنان تا ۷۴۲ نفر افزایش یافت که در سال ۱۹۲۱، حدود ۱۲۱ نفر بود ولی در طی مدت رکود شدید در سال ۱۹۳۳ تا ۵۰۵ نفر کاهش یافت. اما به سرعت با افزایش تولید در سال ۱۹۳۶، این تعداد به ۶۰۱ نفر رسید. میسوگی ناکمورا در سال‌های بین ۱۹۳۴ تا ۱۹۴۶ که رکود و جنگ بود رییس شرکت بود.

در مدت جنگ جهانی دوم به دلیل ساپورت نیروی دریایی با ساخت توپ و بولدوزر گسترش شدیدی پیدا کرد. اولین محصول کوماتسو بعد از جنگ جهانی،  بولدوزر باز طراحی شده در سال ۱۹۴۷ از خط مونتاژ خارج شد. یکسال بعد موتورهای دیزلی ساخته شد. از سال ۱۹۴۷ تا ۱۹۶۴ یوشیناری کاوای ریاست شرکت را برعهده داشت که نقش کلیدی در بازسازی کارخانه و تبدیل به یک شرکت چند ملیت جهانی داشت.

 

 

در طی جنگ کره با دستور ایالات متحده برای تامین نیروهایش در کره، اقتصاد ژاپن رونق فراوان گرفت. در آن زمان این شرکت، کارخانه‌هایی در اوازو، اوساکا، کاوازاکی، هیمی و کوماتسو ژاپن داشت. لیفتراک، دامپ تراک و ماشین‌های مسلح  شده، به خط تولید در سال ۱۹۵۳ اضافه شدند.

 

 

فعالیت‌های بین المللی در سال ۱۹۵۵ افزایش یافت زمانیکه تجهیزات ساخت و ساز و رسانه‌ها به خارج از کشور متوجه می‌شدند. در سال ۱۹۵۸ فعالیت در هند با یک قرارداد محکم با دولت هند برای ساخت تراکتور، آغاز شد. سه سال بعد توافقنامه‌ای با شرکت کومینز آمریکا برای ساخت و فروش موتور دیزل بسته شد.

 

دهه ۱۹۶۰: رو در روی کاترپیلار

در دهه ۶۰ رشد شرکت به حدی رسید که دیگر نیاز به یک مرکز فرماندهی بود. پس ساختمان کوماتسو در توکیو ژاپن ساخته شده.

 

در سال ۱۹۶۴ شرکت جایزه کیفیت دیمینگ که به نام محقق کیفیت آمریکایی ویلیام ادواردز دیمینگ بود، دریافت کرد. نوشته‌های دیمینگ  در زمینه کنترل کیفیت بین سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۲ به کتاب مقدس تولید در ژاپن تبدیل شده بود.

 

 

ریوچی کاوای در سال ۱۹۶۴ به ریاست رسید. دهه ۶۰ شاهد توسعه اقتصادی ژاپن در نتیجه جنگ ویتنام بود و گسترش کوماتسو با سرعت بیشتری ادامه یافت. در اواخر دهه یک کارخانه تولید موتور جدید شروع به کار کرد. یک بولدوزر کنترل رادیویی ساخته شد و یک مرکز تحقیقات فنی تاسیس شد.

 

گسترش جهانی کوماتسو: ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰

در سال ۱۹۷۰ شرکت اولین سرمایه گذاری مستقیم خود در آمریکا را شروع کرد با تاسیس کارخانه کوماتسو آمریکا. دیگر فعالیت‌های خارجی در سنگاپور، استرالیا، مکزیک، برزیل و چین نیز به سرعت دنبال شد.

در سال ۱۹۸۱ کوماتسو جایزه کنترل کیفیت ژاپن را گرفت تا از کیفیت تولید برجسته این شرکت قدردانی شود. در این بین کوماتسو زمین‌های بزرگی برای توسعه خود خریداری کرد. از طرف دیگر شرکت‌های دیگری نیز وارد شدند مانند کاترپیلار در آمریکا، شرکت‌هایی در کانادا و شرکت همومگ ای جی در آلمان غربی.

 

 

سال ۱۹۸۷ شرکت در بازارهای دیگری نیز گسترش یافت، مانند تاسیس دو شرکت تابعه مالی در اروپا، بازار ماشین مدلسازی تزریق پلاستیک و توسعه تلفن در پایانه‌‌های ترمینالی. در همین زمان بازار ساخت و ساز تغییر کرد و فروش شرکت کوماستو شروع به سقوط نمود. از سال ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ هر ساله فروش شرکت دچار سقوط شد. به همین دلیل رییس هیئت مدیره، رییس وقت شرکت را عزل کرد و تغییرات شروع شدند مانند تقسیم بندی شرکت به سه حوزه آمریکا، اروپا و ژاپن.

در سال ۱۹۸۸ شرکت یک زیرمجموعه به نام تجارت بین المللی کوماتسو به خود اضافه کرد برای افزایش واردات به ژاپن در مقابل دولت ژاپن متعهد شد که تجارت مازاد خود را با افزایش واردات کالاهای خارجی کاهش دهد. درنتیجه ماشین‌های وارداتی از کانادا و ایتالیا و نروژ به ژاپن اورده می‌شدند و در بازار دست دوم فروشی در توافق بین کوماتسو و دیگر شرکت‌ها به فروش می‌رسیدند.

در این سال کوماتسو و شرکت درسر (Dresser)، شرکت کوماتسو درسر را برای تولید تراک‌ها و دیگر تجهیزات معدنی تاسیس کردند. این شراکت ۵۰-۵۰ تا سال ۱۹۹۴ ادامه داشت تا اینکه کوماتسو سهام شرکت درسر را خریداری کرد. تولیدات معدنی کوماتسو تلفیقی از نام سیستم‌های معدنی کوماتسو در سال ۱۹۹۷ بود. برای جلوگیری از این سردرگمی در نام محصول، این کارخانه تغییر نام به هال‌پک که نام خط تولید مشترک با درسر بود، داد. این نام پیشینه‌ای از سال ۱۹۵۷ در تولید ماشین دامپ تراک داشت که در وابکو استرالیا می‌توان آن را یافت.

در سال ۱۹۸۹، کوماتسو بخشی از سهام هانومگ ایجی را خرید و از سال ۲۰۰۲ “کوماتسو هانومگ ایجی” زیر مجموعه شرکت بین المللی می‌باشد.

در طی دهه ۹۰ طی توافقی با شرکت اروپایی ماکسی، دامپ تراک‌های تولید شده تحت لیسانس کوماتسو توسط ماکسی به فروش می‌رسید. البته سال ۲۰۰۸ ماکسی توسط شرکت کره‌ای دوسان خریداری شد. کوماتسو در سرتاسر دنیا در حال خرید شرکت‌های تولید کننده مرتبط و اعطای نمایندگی در تمامی قاره‌ها می‌باشد.

منبع:

The history of komatsu

0
دیدگاه‌های نوشته

*
*