دراگ لاین یکی از ماشین آلات بزرگ جهان در صنعت معدنکاری روباز و عملیات‌های عمرانی هستند. دراگ لاین‌ها را بسیار از مردم در شرکت‌ها و کارگاه‌های تولید سیمان به صورت نمادین دیده‌اند. وسیله‌ای که با کشیدن پاکت خود بر روی مواد به سمت بالا، جام خود را پر می‌کند و سپس مانند جرثقیل از بوم خود برای بلند کردن و انتقال آن استفاده می‌نماید.

 

 

 

 

دراگ لاین

اما دراگ لاین‌های موجود در معادن روباز جهان به قدری وسعت دارند که شاید چندین دقیقه از سطح زمین نیاز باشد تا به کابین راننده بخواهید برسید. در داخل آن اتاق‌های تجهیزات مختلف است و وزن آن‌ها بیش از 7000 تن می‌باشد. بزرگترین دامپ تراک‌های جهان با یک پاکت از دراگ لاین پر می‌شوند.

قسمت‌های اصلی یک دراگ لاین چند جز زیر است:

  • بوم دراگ لاین: دراگ لاین به نوعی یک جرثقیل تغییر کاربری داده شده است. به این صورت که پاکت خود را می‌تواند بلند کرده و در نقطه‌ی دیگری تخلیه نماید. از آنجا که پاکت این ماشین آلات حجم بسیار زیادی دارند، بنابراین بوم آن‌ها نیز بسیار بلند و قوی می‌باشد.
  • وینچ دراگ لاین: هر دراگ لاین مانند جرثقیل‌های تاور کرین، وینچ‌های عظیم الجثه‌ای دارد که از کابل‌های بسیار ضخیم یا زنجیربرای کشیدن بار استفاده می‌کنند. این وینچ‌ها اغلب در قسمت عقب ماشین قرار گرفته و انرژی خود را از الکتریسیته تامین می‌کند.

     

 

  • سیستم جابجایی کفشکی دراگلاین: یکی از جالب‌ترین سیستم‌های جابجایی ماشین آلات در دنیا را دراگ لاین‌ها دارند. این ماشین آلات از هیچگونه چرخ زنجیری یا لاستیکی استفاده نمی‌کنند. بلکه کفشک‌های دارند که به اصطلاح می‌توانند با آن به نوعی قدم بردارند. در واقع دراگ لاین‌ها به واسطه وزن بسیار زیاد خود قادر به داشتن سیستم همیشه آماده حرکت نیستند و دستگاه دارای سطحی صاف در زیر خود است که بر روی آن قرار می‌گیرد و آن را روی زمین قرار می‌دهد. در زمان جابجایی، دو کفشک بسیار بزرگ در طرف دستگاه بر روی زمین قرار می‌گیرند و آن را بلند کرده وچند متری جلو یا عقب تر دوباره روی زمین قرار می‌دهد. مانند فردی که با عصا حرکت می‌کند. در این روش فرمان‌دهی و تغییر جهت دستگاه بسیار سخت و آهسته انجام می‌دهد. البته دراگ لاین مانند شاول‌ها و بیل مکانیکی دارای دنده گردان برای چرخش خود استفاده می‌کند.

 

  • منبع تامین انرژی دراگلاین: دراگ لاین‌ها اکثرا از الکتریسیته تامین انرژی می‌شوند و دارای موتور سوختی نیستند. البته این در مورد تمامی آن‌ها صدق نمی‌کند ولی در کل آن‌ها نیاز به یک تامین کننده برق برای اکتروموتورهای خود را دارند چه ژنراتوری در خارج دستگاه یا داخل آن که بتواند آن را تولید کند.

 

  • جام دراگ لاینپاکت دراگلاین: محل انباشت سنگ و خاک می‌باشد که به شکل حیرت اوری بزرگ هستند. این جام‌ها اغلب به شکل یک مکعب مستطیل هستند که از چند راس خود را زنجیر و کابل مهار شده اند. برای پرکردن آن را روی سطح زمین قرار می‌دهند سپس آن را به سمت بالا می‌کشند. پاکت به جهت وزن بسیار زیاد و با کمک ناخن‌های بسیار بزرگ در خاک و سنگ فرو رفته و مواد وارد پاکت می‌شوند. سپس زنجیرهای اصلی که بسیار حلقه‌های بزرگی دارند، کشیده شده تا جام از زمین جدا شود. پس از انتقال به محل دامپ مواد یا تراک‌ها، کابل‌های مهار کشیده شده و جام واژگون شده و مواد داخل آن تخلیه می‌شود.

 

پاکت دراگ لاین

 

 

دراگ لاین‌های بزرگ فقط در معادن سطحی که ماده معدنی لایه‌ای مدفون زیر مواد باطله را دارند استفاده می‌شود و در غیر این صورت استفاده از آن توجیه‌ی ندارد. زیرا بسیار گران قیمت و کار با آن بسیار سخت و نیازمند شرایط خاص محیطی است. به طور مثال سطحی که دراگ لایت می‌تواند بر آن قرار بگیرد، باید صاف و بسیار محکم باشد تا در آن فرو نرود. به همین دلیل همیشه در اطراف دراگ لاین‌ها، یک یا چند بولدوزر در حال آماده سازی محل قرار گیری یا آماده سازی مواد برای قرار گرفتن در داخل پاکت آن می‌باشند. معادن زغال سنگ لایه‌ای یکی از جاهاییست که امکان استفاده از آن امکان پذیر است. این ماشین آلات بزرگترین استخراج کننده‌های ساخت بشر تاکنون هستند.

 

نحوه بارگیری دراگ لاین

 

 

اپال پارت، تامین کننده قطعات یدکی ماشین آلات راهسازی و معدنی، از شما برای مطالعه این مقاله سپاسگزار است. لطفا دیدگاه خود را باما به اشتراک بگذارید و از سایر مطالب مجله اپال پارت، دیدن فرمایید.