در پست قبلی به دو معیار بسیار مهم برای انتخاب و تهیه ماشین آلات اشاره کردیم. این موضوع را با شرح مورد سوم برای انتخاب ماشین آلات مانند بیل مکانیکی، لودر و… ادامه می‌دهیم. 

 

 

سه: انتخاب دقیق مدل و برند سازنده

با توجه به سه عامل فوق می توان اندازه ، مقدار ، ساختار و دستگاه کار بیل مکانیکی انتخاب شده را تعیین کرد. سه عامل زیر می توانند مدل و سازنده خاص بیل مکانیکی انتخاب شده را تعیین کنند.

 

۱. عملکرد ، قابلیت اطمینان و دوام خود دستگاه

اجزای اصلی مانند موتور ، پمپ هیدرولیک ، شیر برقی‌ها و موتور هیدرولیک برای اطمینان از قابلیت اعتماد و دوام دستگاه بسیار مهم هستند. عملکرد این اجزا به طور مستقیم بر عمر بیل مکانیکی تأثیر می گذارد. به عنوان منبع قدرت بیل مکانیکی، موتور نیاز به قدرت بالا ، گشتاور بالا و حفاظت از محیط زیست دارد. بنابراین ، به عنوان منبع تغذیه بیل مکانیکی، ما باید موتور طراحی و تولید شده توسط سازنده موتورهای معروف جهان را برای ماشین آلات انتخاب کنیم و اجزای هیدرولیکی مانند پمپ‌های هیدرولیک، شیرهای کنترل و موتورهای هیدرولیک نیز باید توسط برندهای معتبر جهانی تولید شود. فقط در این روش می توان بیل مکانیکی مونتاژ شده دوام داشته باشد.

 
 

۲. راحتی و عوامل ایمنی محل کار راننده.

محیط کابین و سیستم عامل ارتباط مستقیمی با راحتی و ایمنی رانندگی دارد و بر کارایی کار تأثیر می‌گذارد. باید به نصب کمک فنرها در کابین بیل مکانیکی، اثر آب بندی، زاویه تنظیم صندلی ها و راحتی آن‌ها، تجهیزات کولر گازی، رادیو، فندک و کپسول آتش نشانی، دستگاه‌های فرار اضطراری و انتخاب نرده های کابین و FOPS برای شرایط کاری خاص برای اطمینان از ایمنی راننده، توجه جدی داشت.

 

 

۳. اعتبار فروشنده و خدمات پس از فروش

خدمات خوب پس از فروش می‌تواند زمان خرابی ماشین آلات را کاهش داده و کارایی اقتصادی را افزایش دهد. البته عرضه لوازم جانبی و قیمت از عوامل مهمی است که هنگام انتخاب تجهیزات باید به آن توجه کرد.

 

 

الف)بررسی شهرت تولید کننده بیل مکانیکی

از آنجا که در حال حاضر کارخانه‌های زیادی بیل مکانیکی تولید می کنند، می‌توانیم قبل از خرید، هر تولید کننده را بررسی کنیم. به عنوان مثال ، ما می توانیم تجربه استفاده بیل مکانیکی از طریق کاربران قدیمی هر تولید کننده مطلع شویم و همچنین می‌توانیم با بازدید از کارخانه‌ها یا نمایشگاه‌های هر سازنده‌، اطلاعاتی در مورد تضمین کیفیت و عملکرد محصولات بدانیم. با توجه به تجزیه و تحلیل اطلاعات و مقایسه، تا آنجا که ممکن است برای انتخاب شهرت خوب ، سیستم فروش مناسب ، سیستم تضمین کیفیت سازندگان برای تولید بیل مکانیکی، تلاش کنیم. 

 

در این زمینه می‌توانید با مراجعه به مجله اپال پارت، اطلاعات مفیدی در مورد سازندگان ماشین آلات در جهان کسب نمایید.

 

 

ب) بررسی خدمات پس از فروش سازندگان

تولید کننده باید یک سیستم سرویس بی نقص و کامل (شامل وضعیت نمایندگی‌های خدمات، تامین قطعات یدکی، سیستم سرویس در دوره ضمانت و توسعه خدمات نگهداری فراتر از دوره ضمانت) داشته باشد تا بتواند نیازهای نگهداری، نگهداری تجهیزات ماشین آلات پس از آن را برآورده کند. اگر دستگاهی دارای خدمات پس از فروش مناسب نبود، از آن خریداری نکنید زیرا علاوه بر اینکه شما احتمال زیاد در تعمیر و نگهداری دستگاه خود به مشکل برمی‌خورید، از شرکت یا فردی خرید کرده‌اید که ارزشی برای حقوق و احترام مشتری قائل نیست و بسیار بدیهی است که نیاز به پاسخگویی در آینده برای خود نمی‌بیند. این مشکلات در سطح ماشین‌های سواری بسیار پرسابقه است. بدین نحو که تعداد زیادی دستگاه خودرو به فروش می‌رسد و مردم بدون توجه به سابقه آن شرکت و به طمع قیمت بهتر خریداری می‌کنند و دیده شده که شرکت‌هایی در غیاب نظارت متولیان، خدمات پس از فروشی را ارائه نمی‌کند یا در ازای خدمتی بدیهی در سراسر جهان، بهایی زیاد درخواست می‌کنند.

 

به طور خلاصه ، پس از تجزیه و تحلیل جامع چند موضوع فوق ، کاربران مطمئناً در انتخاب بیل مکانیکی و دیگر ماشین آلات راهسازی و معدنی، از بین طیف گسترده‌ای از برندهای بیل‌مکانیکی، لودر، بولدوزر، گریدرو… ، آگاه‌تر خواهند بود و انتخاب درستی خواهند داشت.