بیل مکانیکی به یکی از مهمترین انواع تجهیزات در ساخت و ساز مهندسی تبدیل شده است ، به ویژه با ظهور بیل مکانیکی هیدرولیکی وسایل عملیاتی پیشرفته و کارآمدی را برای کارهای جابجایی مواد خاکی و سنگی فراهم کرده است.
 
 
 
 

یک: موارد استفاده از بیل مکانیکی

بیل مکانیکی‌ها اغلب برای کاربردهای زیر استفاده می‌شوند:

1- حفاری برای پی ساختمان یا تخریب آن‌ها

2- استخزاج خاک روی مواد معدنی برای آماده سازی فعالیت استخراج ماده معدنی

3- وسایل بارگیری در معادن سنگ ساختمانی، تونل‌ها و…

4- حفاری کانال‌ و ترانشه برداری

5- انجام فعالیت‌های مختلف بوسیله دستگاه‌های متصل به آن مانند چکش، بلند کردن تجهیزات، هل دادن قطعات، قطع درختان، حفاری و کوبش شمع و…

 

 

دو: المان‌های خرید بیل مکانیکی

به قول معروف “اگر می خواهید خوب کار کنید ، ابتدا باید از ابزار خود استفاده کنید.” امروزه مشکل قبل از هر شروع هر عملیات، نحوه انتخاب تجهیزات مهندسی مناسب است. به عنوان یکی از مهمترین انواع ماشین آلات ساختمانی در مهندسی ساختمان ، انتخاب صحیح بیل مکانیکی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. نحوه انتخاب صحیح بیل مکانیکی هیدرولیکی توسط عوامل متعددی مانند ماهیت کار پروژه ، مقیاس ، فناوری ، اقتصاد ، تطبیق تجهیزات و الزامات زمان ساخت در مهندسی ساختمان تعیین می شود.

 

علاوه بر این ، عوامل زیر بسیار مهم هستند: عملکرد مکانیکی خوب ، قابلیت اطمینان و دوام ، دوره بازپرداخت، بهبود راحتی و ایمنی لازم است. علاوه بر این ، خدمات پس از فروش خوب می تواند زمان خرابی را کاهش داده و کارایی اقتصادی را بهبود بخشد. البته میزان عرضه و قیمت لوازم جانبی از عوامل مهمی است که هنگام انتخاب تجهیزات باید به آن توجه کرد.

 

 

نکات بررسی لودر قبل از خرید1- مقیاس مهندسی

بیل مکانیکی هیدرولیکی چرخ زنجیری را می توان در صورت حجم زیاد کار و شرایط کار نامناسب انتخاب کرد. در مورد ظرفیت باربری زیاد ، سنگ معدن ناهموار، زمین دارای گودال و پستی و بلندی ، بیل مکانیکی هیدرولیکی با زنجیر باریک باید انتخاب شود. در غیر این صورت ، در صورت ضعف ظرفیت باربری زمین و خاک سست ، بیل مکانیکی با طول بلند باید انتخاب شود.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم، مقیاس بزرگی پروژه است. معمولا در پروژه‌های عمرانی کوچک تا متوسط مانند عریض سازی راه، کشیدن کانال انتقال آب کشاورزی و… از بیل مکانیکی‌های مرسوم بازار استفاده می‌شود مانند pc200, pc220 , pc300. اما در پروژه عمرانی بزرگ یا معادن مخصوصا در برخورد با سنگ‌معدنی سنگین مانند سنگ آهن، یا حفاری در گودهای معدنی به نام پیت، بایستی انتخاب دستگاه با نظرات مهندسین طراح انتخاب شود. زیرا در این پروژه‌ها ابعاد و ارتفاع و طول دسترسی بیل بسیار نقش مهمی در طراحی پیت دارند و صرفا به قدرت دستگاه توجه نمی‌کنند. به طور مثال در معادن ایران از بیل مکانیکی PC800, PC1250 و شاول‌های بزرگ استفاده می‌شود.

در بعضی از پروژه‌ها نیاز به بیل مکانیکی‌ای است که قابلیت جابجایی سریع داشته باشد. حال این کار می‌تواند با بیل مکانیکی چرخ لاستیکی یا بکهو انجام شود. شما می‌توانید استفاده از بکهو و مقایسه بکهو و بیل مکانیکی را در مجله اپال مشاهده فرمایید. در مجموع بکهو وسیله‌ای بسیار پرکاربرد با سرعت انتقال بالایی دارد.

 

2- انطباق بیل مکانیکی با دیگر ماشین آلات

هنگام خرید بیل مکانیکی ، ما باید تطبیق با تجهیزات موجود خودمان ، از جمله تطبیق کارایی بیل مکانیکی با کارایی تجهیزات موجود را در نظر بگیریم. به عنوان مثال ، قیمت بیل مکانیکی کوچک پایین است ، اما با کامیون کمپرسی بزرگ که معادل “دامپتراک کوچک” است مطابقت ندارد و “دامپ تراک بزرگ” همخوانی ندارد. در عمل ساخت و ساز ، یک فرمول تجربی پذیرفته شده توسط بسیاری از مدیران ساخت و ساز وجود دارد ، یعنی ترکیب بهینه بیل مکانیکی هیدرولیک و کمپرسی باید 5-7 سطل کامیون کمپرسی باشد.

 

3- وضعیت سرمایه موجود

در حال حاضر کاربران از مزایای خرید بیل مکانیکی آگاه هستند، حال اگر پروژه‌ای را دست بگیرید می‌توانید سرمایه‌ خود را بدست آورید. ما می توانیم انواع مختلفی از روش های خرید را با توجه به وضعیت سرمایه در نظر بگیریم. اگر مشکلی از نظر وجوه وجود نداشته باشد ، می توانیم ساختار تجهیزات خود را خریداری کرده و بیل مکانیکی مارک های معروف بین المللی را خریداری کنیم. بنابراین به طور محسوس رقابت پذیری قرارداد پروژه های بزرگ خود را افزایش می دهیم.

 

 

سه: انتخاب دقیق مدل و برند سازنده

با توجه به سه عامل فوق می توان اندازه ، مقدار ، ساختار و دستگاه کار بیل مکانیکی انتخاب شده را تعیین کرد. سه عامل زیر می توانند مدل و سازنده خاص بیل مکانیکی انتخاب شده را تعیین کنند.

 

1. عملکرد ، قابلیت اطمینان و دوام خود دستگاه.
2. راحتی و عوامل ایمنی محل کار راننده.
3. اعتبار فروشنده و خدمات پس از فروش
 
این شاخص‌ها در صفحات بعدی مجله اپال شرح داده می‌شود.