لودرها و بولدوزرها

 

لودرها ماشین آلاتی سنگین هستند که برای بارگیری و حمل مواد و در مواقعی برای هل دادن یا کشیدن اجسام استفاده می‌شوند. مزیب لودر نسبت به بیل مکانیکی در مانور سریع حین حرکت و قابلیت جابجایی سریع دانست و نقطه ضعف آن نسبت به بیل مکانیکی، در مانور بیشتر برای بارگیری است. 

 

اما بولدوزرها ماشین آلات سخت و پرقدرتی که برای مسطح سازی و کشیدن و هل دادن مواد از آن‌ها استفاده می‌شود. بولدوزرها قدیمی‌ترین ماشین آلات سنگین هستند که بیشتر برای کشاورزی از آن‌ها استفاده می‌شد ولی با افزایش نیاز به مسطح‌کردن در جاده‌سازی یا در معادن، نمونه‌های بسیار بزرگتر و قویتر از بولدوزرها طراحی و ساخته شد.

 

هم اکنون بزرگترین بولدوزر جهان ساخته شرکت کوماتسو است که در معدنکاری استفاده می‌شود.همچنین شرکت کوماتسو، چندین لودر بسیار غول‌پیکر ساخته که می‌توان به لودر پهن پیکر WA900 (فیلم معرفی) اشاره کرد. اما کاترپیلار همیشه رقابت تنگاتنگی با شرکت کوماتسو در زمینه ساخت ماشین آلات درجه یک راهسازی و معدنی داشته است.

 

در فیلم بالا، نبرد سنگینی بین لودر و بولدوزر در جریان است. گرچه این مقایسه اصولی و استاندارد نیست اما هر علاقه‌مند به ماشین آلات راهسازی و معدنی را مجذوب خود می‌کند.