• معرفی نقش روغن در فاینال درایو
  • فعالیت با عدم وجود روانکار کافی
  • نشت روغن از عایق‌بندی
  • زمان مصرفی روغن

 

دیده شده که بسیاری از صاحبان دستگاه و پیمانکاران، به دلیل عدم نگهداری یا تعمیر ضعیف، دچار صدمات و هزینه فراوان شده‌اند. در این مجله اپال ما سعی داریم تا دلایلی برای اهمیت روغن چرخ‌دنده‌ها و تعویض آن‌ها را بیان کنیم.

 

 

 

به نظر می‌رسد موتورهای فاینال درایو اغلب بخشی فراموش شده از تجهیزات دستگاه هستند، در حالیکه آن‌ها مسئول تعمین گشتاور لازم برای جابجایی بارهای سنگین و پیمایش در مناطق سخت هستند. اگر آن‌ها متوقف شوند، دستگاه از کار متوقف خواهد شد. در اضافه اگر به دلیل تاخیر در تعمیر و نگهداری یا فرسودگی قطعات، از آن‌ها استفاده کنید، با ریسک از کار افتادن آن‌ها مواجه خواهید شد. این مشکلات می‌تواند ناشی از عدم توجه به روغن چرخ‌دنده دستگاه باشد.

 

روغن چرخ‌دنده موتور فاینال درایو

چرخ‌دنده‌های مرکزی موتور فاینال درایو، شامل تعداد زیادی چرخ‌ دنده است که گشتاور موتور هیدرولیکی را چند بار می‌کند. به دلیل عدم وجود مایع روانکاری در داخل فاینال درایو، روغن (گریس)‌ برای روانکاری سطوح حساس و کلیدی (مانند دنده‌ها، بلبرینگ‌ها) و از بین بردن حرارتی که ساخته می‌شود، ضروری می‌باشد. توپی داخلی فاینال درایو نیاز به تعمیر و نگهداری مرتب دارد تا اطمینان حاصل شود که روغن دنده کار خود را به خوبی انجام می‌دهد: مانند بررسی سطح روغن و تعویض آن.

 

 

 

مطالب پیشنهادی: انواع و روش کارکرد پمپ هیدرولیک

 

 

فعالیت با عدم وجود روانکار کافی

اگر روغن چرخ دنده در فاینال درایو دستگاه کم باشد، بنابراین تمام یاتاقان‌ها، شافت‌ها و چرخ‌دنده‌های دستگاه شما توسط آن محافظت نمی‌شود و در معرض آسیب قرار می‌گیرد. اصطکاک بالا می‌رود  و قطعات تولید گرمای بیشتری از حالت معمول می‌کنند. آسیب‌های سطحی شروع به توسعه می‌کند که می‌تواند خرده‌های ریزی را تولید کنند. در این صورت صدمات رشد بیشتری پیدا می‌کنند. این دلیل بر این است که نیاز دارید تا مرتبا سطح روغن چرخ‌دنده چک شوند.

 

همچنین اگر سطح روغن کم باشد، شما می‌توانید با اضافه کردن روغن مناسب مشکل را رفع کنید. اما اگر سطح روغن به صورت مستمر کاهش می‌یابد، پیداست که عایق‌بندی محفظه از بین رفته است.

 

مطالب پیشنهادی: چگونه زنجیر بیل مکانیکی را تعویض کنیم؟ (فیلم)

 

نشت روغن از عایق‌بندی

اگر سطح روغن به صورت مداوم در فاینال درایو دستگاه کاهش یابد یا به  صورت ناگهانی و چشم‌گیری کاهش یابد، زمانیکه عایق روغن صدمه ببیند یا فرسوده شود، اجازه به نشت روغن می‌دهد. معمولا در زمانیکه با اضافه کردن گاه به گاه روغن می‌توان سطح آن را ثابت نگاه داشت، از عیب یابی غفلت می‌شود که اشتباه است. نشت روغن دلیل بر این است که مواد ساینده مثل براده‌ها، آشغال، شن و… می‌توانند وارد فاینال درایو شوند و وابسته به نوع مواد ساینده واردی به فاینال درایو، صدمات به دندانه چرهخ دنده‌ها، بلبرینگ‌ها و شفت می‌تواند بسیار متفاوت باشد و عمر مفید قطعات را کاهش دهد.

 

سطح مناسب روغن در فاینال درایو

زمان مصرفی روغن

چه زمانی بایستی روغن دنده عوض شود؟ روغن چرخ دنده برای همیشه دوام و کارایی ندارد (به خصوص زمانیکه در معرض گرمای شدید قرار بگیرد) زیرا شروع به تجزیه شیمیایی شده و کارایی خود را از دست می‌دهد. از این به عنوان سالخوردگی یا زمان مصرفی بیش از حد روغن یا می‌شود و زمان تعویض آن فرا رسیده است. در حقیقت این روغن تبدیل به مایعی کثیف، لجن مانند و حالت پودری نیز می‌شود.

 

مطالب پیشنهادی: پنچ سوال در مورد بولدوزر

 

پیشنهاد اپال پارت به شما این است که مرتبا اقدام به چک کردن سطح روغن فاینال درایو کنید (حدود هر 100 ساعت کاری) و هر سال یکبار حداقل آن را تعویض نمایید. توجه کنید که روغن مانند بیمه برای دستگاه می‌باشد که شما را در ازای هزینه‌ی اندکی، از صدمات بسیاری نگهداری می‌کند و طول مفید قطعات را بالا می‌برد.