• اصول نگهداری تسمه
  • نشانه‌های خرابی تسمه
  • تعویض تسمه
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

تسمه‌های ماشینی یا تسمه‌های صنعتی، در موتور ماشین آلات راهسازی و معدنی، وظیفه اتصال و انتقال گشتاور بین میل لنگ موتور، دینام، کمپرسور کولر و دیگر اجزای موتور را دارد. گشتاور این قطعات از میل لنگ موتور که بوسیله شاتون چرخانده می‌شود تامین می‌گردد. شاتون قطعه‌ایست که حرکت خطی پیستون را به حرکت چرخشی تبدیل می‌کند. قطعات دیگری در موتور هستند که بدون تسمه گشتاور خود را از موتور تغذیه میکنند مانند واترپمپ و اویل پمپ.

اغلب شنیده‌اید که ماشینی، تسمه تایم پاره کرده است و خسارت شدیدی به موتور آن وارد شده. تسمه‌ها در مرور زمان مانند دیگر قطعات موتور دچار سایش یا پارگی می‌شوند. در طی زمان و بارها بر اثر حرارت موتور، فرسایش تسمه رقم می‌خورد. مقدار خسارت وارده بر موتور و دستگاه با نوع تسمه‌ای که پاره می‌شود مرتبط است.

با نگهداری درست تسمه می‌توانید دستگاه خود را از آسیب‌های جدی و صرف هزینه تعمیرات اساسی، محافظت کنید.

 

تسمه موتور

 

اصول نگهداری تسمه موتور

برای افزایش طول عمر تسمه‌های دستگاه خود بایستی از نکات زیر آگاه باشید:

 

  • آگاهی از اینکه تسمه‌ها در کدام قسمت قرار گرفته‌اند. اطلاع از مکان دقیق تسمه‌های دستگاه بسیار مهم است زیرا بایستی به صورت دوره‌ای تسمه‌ها در حالیکه موتور خاموش و سرد است مورد بازرسی قرار بگیرند.
  • تسمه‌ها پس از هر بار تعویض روغن بصورت دقیق بررسی شوند. اینکار شاید توسط تعمیرکار انجام شود. به هر حال بررسی دقیق تسمه‌ها نبایستی فراموش گردد.
  • از قرارگیری درست تسمه‌ها بر روی پولی مطمئن شوید. اگر تسمه‌ها به صورت درست قرار نگرفته باشند، نیرو به درستی به قسمت‌های دیگر موتور منتقل نمی‌شود و ایجاد اختلال در کار موتور می‌شود. همچنین می‌تواند باعث خرابی زودتر از موعد تسمه و پارگی آن شود.
  • بررسی پولی‌های کشنده. در میان حرکت تسمه‌ها پولی‌های هرزگردی قرار می‌دهند که وظیفه آن‌ها ایجاد کشش مناسب برای عملکرد بهتر تسمه است. اگر پولی‌های هرز گرد شل شوند، تسمه نیز به تبع آن کشش کافی را ندارد و در نتیجه انتقال نیرو به درستی انجام نمی‌پذیرد.
  • قانون انگشت شست. طبق این قانون عرفی، اگر در یک اینچ از طول تسمه، بیش از سه ترک وجود داشته باشد، زمان تعویض آن تسمه فرا رسیده است.
  • یک تسمه حدود 100 تا 160 هزارکیلومتر عمر می‌کند. تسمه‌ها نیاز به تعویض زودتر از موعد ندارند مگر آسیبی به آن‌ها وارد گردد.

 

 

مطالب پیشنهادی: تعویض دنده گردان بیل مکانیکی + فیلم

 

 

 

نشانه‌های خرابی تسمه‌

صدای جیر جیر موتور

چراغ چک باتری روشن شود

گودشدگی یا ترک خوردگی تسمه

نقاط نرم شده یا ضعیف در تسمه

بلند شدن پلاستیک رویین تسمه

بخار یا دود خارج شونده از زیر کاپوت

نشانه‌هایی از بیش از حد داغ شدن موتور

 

انواع تسمه ماشین آلات راهسازی

 

تعویض تسمه پاره شده

تسمه‌های صدمه دیده یا پاره شده قابلیت تعمیر را ندارند و بایستی تعویض شوند. برای تعویض تسمه نیز بایستی تسمه یکسانی با مدل موتور دستگاه تهیه کنید. تسمه‌ها انواع گوناگون در سایزهای بسیار متعددی دارند. به همین دلیل بایستی بسیار دقت کرد. در انتخاب تسمه جدید دو راه وجود دارد.

 

اول. می‌توان از یک مکانیک ماهر بخواهید که تسمه مورد نظر را تعویض کند و تسمه درست را نصب کند.

دوم. با استفاده از تسمه‌ی قبلی، شماره و سایز تسمه جدید را بدست آورید. برای آموزش کامل بدست آوردن شماره تسمه جدید کلیک کنید.

 

 

 

مطالب پیشنهادی: علت صدای غیر عادی موتور و عیب‌یابی با صدا

 

 

 

تعویض تسمه به طور میانگین حدود 15 دقیقه زمان می‌برد. برای اینکار بایستی نکات زیر را رعایت کنید:

 

1‌. ماشین خاموش و موتور آن سر باشد.

2‌. نقشه نصب تسمه را یاد بگیرید. زیرا گاهی مکان نصب تسمه دارای دید کافی نیست.

3‌. از ابزار برای محکم یا رها کردن هرزگردها استفاده کنید.

4‌. پس از خارج کردن تسمه قدیمی، پولی‌ها را بچرخانید تا از سلامت آن‌ها مطمئن شوید.

5‌. تسمه قدیمی و جدید را در کنار هم مقایسه کنید تا از یکسانی اندازه و نوع تسمه اطمینان حاصل شود.

6‌. تسمه جدید را بدرستی در جای خود بر روی پولی‌ها قرار دهید.

7‌. پس از نصب تسمه جدید، پولی هرزگرد را محکم کنید.

8‌. در پایان با کشیدن تسمه مطمئن شوید که شل نصب نشده باشد. اگر بیش از یک اینچ جابجایی صورت می‌گیرد نشان از رها بودن آن است.

 

در پایان کار موتور را روشن کرده و از چرخش تمام قطعات متصل به تسمه اطمینان حاصل کنید.