• پیدایش بولدوزرها
  • کاربرد بولدوزرها
  • روش انجام کار
  • بزرگترین بولدوزر جهان +فیلم
  • زمان مطالعه 4 دقیقه
 

 بولدوزرها که نام‌های دیگری مانند دوزر، تراکتور خزنده یا لودر خزنده در جهان دارند، در هر سایت معدنی یا ساخت و سازی به طور حتم پیدا می‌شوند. اما این نوع از ماشین آلات پرکاربرد راهسازی و معدنی بین عموم وسیله‌ای عجیب است و زمانیکه آن‌ها را با صدای کشیده شدن سخت خود بر روی زمین می‌بینند تعجب کرده و عملکرد آن را نمی‌دانند.  در این پست از مجله اپال، هدف ما جواب دادن به سوالات معمول در مورد بولدوزرهاست. همراه ما باشید.

 

 

کی، چه کسی و کجا بولدوزر را اختراع کرد؟

اینجا یک حقیقت جالب وجود دارد: برخلاف معنای انگلیسی بولدوزر که به گاو در آن اشاره شده اما نمونه‌های اولیه آن به وسیله بز کشیده می‌شد. هرمند که فرانسوی تبار بود این را در سال 1713 طراحی کرد و اساسا یک کشنده با چرخ زنجیری بود که توسط بز کشیده می‌شد. با این حال مانند اکثر طراحی‌های مبتنی بر چرخ زنجیری آن زمان در بین سال‌های 1700 تا 1800، این طرح از یک نمونه اولیه فراتر نرفت.

در سال 1901 آلوین لومبارد یک کشنده با چرخ زنجیری برای کنترل بهتر روی برف  طراحی کرد که قدرت گرفته از بخار آب داشت. این درحالی بود که هدایت کردن آن توسط اسب انجام می‌شد تا زمانیکه سیستم فرمان و قسمتی مانند سورتمه به ماشین اضافه شد.

در واقع بولدوزرها در اثر کارهای بنجامین هولت و اختراع تراکتور چرخ زنجیری آن بوجود آمد. هدف از استفاده از سیستم چرخ زنجیری به علت گیر نکردن در زمین‌های سست و روان بود. همزمان دیوید رابرت و شرکت‌های زیاد دیگری از این سیستم در تراکتورهای خود شروع به استفاده کردند که منجر به بولدوزرهای امروزی شد.

بولدوزرها برای چه استفاده می‌شوند؟

کاربرد‌های فراوانی برای بولدوزرها وجود دارد. بیشتر بولدوزرها یک تیغه در جلوی خود و یک ناخن نصب شده در پشت خود دارند. تیغه مواد را از محلی به جای دیگر حرکت می‌دهند. ناخن نیز همانند کاربرد اسمی آن زمین را خراش می‌دهند تا بر روی زمین سخت کار به آسانی انجام گردد یا انتقال مواد سهل‌تر شود. تیغه بولدوزرها توانایی حرکت و چرخش‌های جزئی را داراست تا عمل شیب‌دهی یا انتقال به طرفین را انجام دهد. همچنین برای تسطیح زمین نیز از بولدوزر استفاده بسیار زیادی می‌شود. در دامپ‌های باطله معادن برای جلوگیری از ریزش و شکست سطح دامپ و همچنین شکل‌دهی مناسب به کف دامپ برای عبور و مرور راحت دامپ تراک‌ها، همیشه بولدوزرهایی در حال تسطیح زمین هستند. در کل وسایل زیادی هستند که می‌تواند به بولدوزر متصل شده و کاربردهای آن را افزایش دهد.

بولدوزر چگونه کار می‌کند؟

نکته‌ای که بولدوزرها را متمایز می‌کند، استفاده از چرخ زنجیری است. این زنجیرها و زیربندی‌ها به طوری طراحی شده اند که حتی در زمین‌های نرم و فرو رونده، بولدوزر چند ده تنی می‌تواند با تقسیم وزن خود بر روی این مسحات از زنجیر، به راحتی حرکت کند. همچنین می‌تواند در مکان‌هایی که ماشین‌های تایر دار به سختی مانور دهند، به راحتی حرکت کرده و در زمین گیر نکند. استفاده مهم دیگر از این مساحت زنجیر، اصطکاک زیاد تولیدی بین ماشین و زمین است که بوسیله آن می‌تواند مواد گوناگون از خاک و سنگ تا زباله را بر روی زمین هل دهد و جابه‌جا سازد یا زمین‌های سخت را خراش دهد بدون اینکه هرزگردی داشته باشد.

آیا بولدوزر می‌تواند ریشه درختان را قطع کند؟

در مورد کنده‌های کوچک مشکل خاصی نیست. اما تنه و کنده‌ی درختانی که  ریشه‌های زیادی دارند و چندین تن وزن دارند بایستیاز بولدوزرهای بزرگ استفاده کرد. همچنین گروهی استفاده از بیل مکانیکی را بیشتر از بولدوزر توصیه می‌کنند. زیرا که می‌تواند با خالی کردن دور کنده درخت، باعث    شل شدن آن شوند. گروهی نیز لودر بکهو را پیشنهاد می‌کنند. زیرا که می‌تواند با اهرم قرار دادن بیل خود فشار بیشتری را وارد کنند. در هر حال استفاده از بولدوزرها می‌تواند یکی از گزینه‌ها باشد اما نباید تعجب کرد که تیغه فولادی آن بوسیله یک کنده درخت شکسته شود!

 

بزرگترین دامپ تراک جهان + فیلم

 

بزرگترین بولدوزر جهان کدام است؟

در میان تولید کنندگان بولدوزر جهان، می‌توان کوماتسو  D575A  را بزرگترین بولدوزر جهان دانست. این مدل 1110 اسب بخار قدرت دارد و بیش از 136 تن وزن دارد. این وسیله غول پیکر بیش از 12 متر طول و 4.8 متر ارتفاع دارد. این بولدوزر قدرتمند در ابتدا به عنوان یک نسخه اولیه در سال 1981 ساخته شد و در نمایشگاه رونمایی گردید و بعد از 10 سال از زیرساخت بودنش توسط کوماتسو ساخته شد و در معدن به کار گرفته شدند. این دستگاه در دو نوع D575A-3 دارای دوزر و ریپر و D575A-SS سوپر دوزر موجود است.

 

 

بولدوزرها وسیله‌ای ضروری در بسیاری از صنایع‌اند که شامل معادن و راهسازی اند ولی محدود به این دو نمی‌شوند. با بسیاری از اجزایی که قابلیت متصل شدن به آن را دارند، بدون شک بسیار محبوب به حساب می‌آید از همان نسخه‌ی اولیه در سال 1700.