• مرحله اول: باز کردن شلنگ آسیب دیده
 • مرحله دوم: نصب شلنگ‌ هیدرولیک جدید
 • مرحله سوم: نحوه تشخصیص خرابی شلنگ هیدرولیک
 • زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

بسیاری از انواع تجهیزات سنگین از سیستم هیدرولیک برای کارکرد خود استفاده می‌کنند. شلنگ‌های هیدرولیک با گذشت زمان خراب می‌شوند و ممکن است نشت کنند و تا زمانی که شلنگ‌های فرسوده را تعویض نکنید‌، تجهیزات به درستی کار نمی‌کنند. با قرار دادن شلنگ آسیب دیده شروع کنید. سپس با شل کردن آن از تجهیزات، آن را بردارید. سرانجام، یک شلنگ جایگزین مناسب پیدا کنید و آن را نصب کنید تا سیستم دوباره فعال شود.

 

 

مرحله اول: باز کردن شلنگ‌های آسیب دیده

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

اول ایمنی. برای محافظت از خود در برابر مایع هیدرولیک، عینک و دستکش محافظ بپوشید. روغن هیدرولیک سمی است و به هر قسمتی از بدن که با آن تماس پیدا کند آسیب می‌رساند. هنگام استفاده از مواد هیدرولیک، با عینک و دستکش از خود محافظت کنید و تا زمانی که کار تمام نشده آن‌ها را برندارید.

 • همچنین هنگام تعویض شلنگ، برای محافظت از بقیه پوست خود، آستین بلند و شلوار بپوشید.
 • اگر در یک منطقه با تهویه خوب کار نمی کنید، ماسک تنفسی نیز بپوشید.
 • اگر مایعی روی پوست، چشم‌ها یا دهان شما جاری شد، فوراً با مواد شوینده آن را پاک کنید.

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

فشار را از روی شلنگ‌های هیدرولیک آزاد کنید. تا زمانی که فشار در سیستم است، هرگز روی ماشین هیدرولیک کار نکنید. این می تواند منجر به پاشش مایع هیدرولیک و آسیب رساندن به شما شود. روند تخلیه فشار برای تجهیزات مختلف متفاوت است. برای روش دقیق به دفترچه راهنمای دستگاه خود مراجعه کنید. معمولاً تجهیزات هیدرولیک دارای اهرمی هستند که فشار را آزاد می‌کند.

 • ابتدا اهرم را بکشید.
 • پمپ هیدرولیک را خاموش کرده و با باز کردن شیرهای تخلیه، تمامی فشار را آزاد کنید.
 • توجه کنید که بوم دستگاه را کاملا پایین آورده و در حالت خلاص باشد. متاسفانه عدم توجه به این موضوع خسارات سنگینی به بار آورده است. همچنین با توجه به فشار هیدرولیک موجود در فاینال درایو برای استقرار دستگاه، از تخلیه فشار هیرولیک در سراشیبی پرهیز کنید.

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

یک صفحه یا سطل در زیر شیلینگ هیدرولیک قرار دهید تا روغن هیدرولیک در حال تخلیه، داخل آن بریزد. این کار به حفظ سلامتی محیط ریست کمک می‌کند. اگر محل مناسب برای قرار دادن سطل نبود، از پارچه‌های ضخیم برای کنترل روغن استفاده کنید.

 

 

 

مطالب دیگر مجله اپال: کتاب قطعات ماشین آلات راهسازی و معدنی

 

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

هرگونه پوشش که مانع اتصال لوله می شود را بردارید. برخی از ماشین‌ها دارای روکش‌هایی هستند که از شلنگ‌ها محافظت می‌کنند، به ویژه در محل اتصال. اگر تجهیزات شما دارای روکش مشابهی است ، آن را بردارید تا بتوانید روی شلنگ کار کنید.

 • همه چیزهایی را که از تجهیزات خود حذف می کنید را بخاطر بسپارید. قبل از برداشتن هر چیزی از دستگاه عکس بگیرید تا بدانید هنگام تعویض قطعات چگونه باید به نظر برسد.
 • به خاطر داشته باشید که برای مراحل دقیق برداشتن شلنگ از دفترچه راهنمای دستگاه خود نگاه کنید. تجهیزات مختلف ممکن است فرایند متفاوتی داشته باشند.

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

اتصالات دو طرف شلنگ را بشویید. خاک، گرد و غبار و آلودگی احتمالاً در طول زمان در دو سر شلنگ ایجاد شده است. وقتی شلنگ را باز کنید، این ذرات می‌تواند وارد سیستم هیدرولیک شود. قبل از برداشتن شلنگ‌، دور تمیزکننده های شلنگ را با پاک کننده پنجره یا مایعی مشابه اسپری کنید. سپس از یک پارچه استفاده کنید و هرگونه کثیفی را پاک کنید.

 

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

از دو آچار رینگی برای باز کردن اتصالات محکم کننده شلنگ استفاده کنید. شلنگ‌های هیدرولیک معمولاً توسط یک اتصال با 2 اتصالات که در جهت مخالف می‌چرخند محکم می‌شوند. با یک آچار، اتصالات را نزدیک به شلنگ نگه دارید. سپس با استفاده از آچار دیگر با چرخاندن خلاف جهت عقربه‌های ساعت، اتصالات را به دستگاه نزدیک کنید. بچرخانید تا شلنگ از اتصالات جدا شود. سپس این عمل را برای طرف دیگر شلنگ تکرار کنید.

 • اندازه آچارها به نوع شلنگ شما بستگی دارد. ست‌های معمولی آچار دارای اندازه های متنوعی هستند که باید برای اکثر تجهیزات مناسب باشد.
 • چند آچار را امتحان کنید تا ببینید که مناسب اتصالات شلنگ شما است.

 

 

مرحله دوم. نصب شلنگ هیدرولیک جدید

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

یک شلنگ جدید با مشخصات دقیق شلنگ قدیمی تهیه کنید. انواع مختلفی از شلنگ‌های هیدرولیک وجود دارد، بنابراین مطمئن شوید که با تطبیق شلنگ جدید با آن قدیمی، آن را درست انتخاب کرده‌اید. عرض و ضخامت آن باید یکسان باشد. همچنین درجه فشار روی شلنگ را که معمولاً روی خود شلنگ با psi مشخص شده است، بررسی کنید.

 • اگر نمی دانید از کجا شروع کنید ، شلنگ قدیمی را با خود به فروشگاه بیاورید و از یک کارمند همان نوع را بخواهید.
 • وقتی شلنگ را انتخاب می کنید ، از تامین کننده بخواهید که شلنگ را با یک ضمیمه برش داده و آن را جمع کند.
 • بستن شلنگ نیاز به تجهیزات خاصی دارد و نمی توانید آن را در خانه انجام دهید.
 • هنگامی که تأمین کننده شلنگ را جمع می کند ، یک اتصالات جدید را تا انتها وصل می کند.
 • می توانید این اتصالات را در اتصالات قدیمی متصل به دستگاه خود پیچ کنید.

 

 

مطالب پیشنهادی: دستگاه قابل حمل تست کیفیت روغن ماشین آلات

 

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

اگر آستین سایشی را روی شلنگ قرار دادید، آن را روی چیزی بکشید. اگر شلنگ شما در موقعیتی قرار دارد که به دستگاه یا شلنگ های دیگر مالیده می‌شود‌، آستین سایشی را محافظت کنید. این یک پارچه است که روی شلنگ می‌لغزد و از آن در برابر آسیب محافظت می‌کند. اگر در گذشته با ساییدگی شلنگ‌های خود مشکل داشته‌اید، این مسئله می تواند حل و طول عمر شلنگ‌های شما بیشتر شود. آستین‌های سایشی را از تامین کنندگان شلنگ هیدرولیک بخواهید.

 

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

قبل از نصب همه اتصالات شلنگ را تمیز کنید. خاک یا کثیفی می‌تواند وارد سیستم هیدرولیک شود و به آن آسیب برساند. قبل از نصب شلنگ از تمیز بودن همه اتصالات اطمینان حاصل کنید. از یک پارچه مرطوب استفاده کنید و تمام اتصالات را بمالید تا هرگونه آلودگی از بین برود.

 

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

یک طرف شلنگ را داخل اتصالات پیچ کنید. قرار دادن طرف اول شلنگ آسان است زیرا یک طرف آن هنوز آزاد است. انتهای شلنگ را داخل اتصالات قرار داده و در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا محکم شود. وقتی چرخاندن شلنگ متوقف می‌شود، کاملاً سفت می‌گردد.

 • بیش از حد شلنگ را سفت نکنید.
 • هنگامی که چرخاندن شلنگ متوقف می‌شود ، به اندازه کافی محکم است.
 • فشار بیشتر به آن می‌تواند اتصال را پاره کرده و باعث نشت شود.

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

برای پیچاندن قسمت نهایی از دو آچار استفاده کنید. نصب قسمت انتهایی شلنگ کمی پیچیده‌تر است زیرا شلنگ نمی‌تواند آزادانه بچرخد.

 • شلنگ را در کانکتور وارد کنید.
 • سپس آن را با آچار در جای خود نگه دارید. برای چرخاندن کانکتور متصل به دستگاه از آچار دوم استفاده کنید.
 • هنگامی که کانکتور بیشتر نمی‌چرخد، چرخش را متوقف کنید.

 

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

هرگونه روکش که قبل از نصب برداشته اید را جایگزین کنید. قبل از آزمایش سیستم هیدرولیک، مطمئن شوید تمام قطعاتی که برداشته‌اید به جای خود بازگردانده‌اید. برای بررسی مجدد موقعیت‌های صحیح‌، به تصاویری که گرفته‌اید یا کتابچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید.

 

 

چگونه شلنگ هیدرولیک تعویض شده را تست کنیم؟

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

سیستم را با گردش مایع هیدرولیک در فشار پایین آزمایش کنید. همیشه دستگاه را بعد از تعویض شلنگ‌های آن تست کنید. دستگاه را روشن کرده و مکانیزم هیدرولیک را روی توان کم تنظیم کنید. سپس با قرار دادن یک تکه مقوا در اطراف آن، نشتی لوله‌ها را بررسی کنید.

 • اگر صدای خروج هوا را شنیدید، این نیز نشان دهنده نشتی است. در صورت نشت هوا از تجهیزات برای کار استفاده نکنید.
 • اگر شلنگ شما مایع یا هوا نشت می‌کند، دستگاه را متوقف کرده، بوم آن را پایین بیاورید و فشار را رها کنید.
 • محل اتصال شلنگ را دوباره بررسی کنید و ببینید آیا کانکتور تا انتها سفت شده است یا خیر. اگر اتصالات محکم هستند و دستگاه شما هنوز نشت می‌کند، ممکن است شلنگ معیوب باشد. آن را بردارید و به تامین کننده برگردانید.
 • هنگامی که مطمئن شدید هیچ نشتی وجود ندارد، سیستم هیدرولیک را به آرامی بالا و پایین بیاورید تا عملکرد آن را بررسی کنید. اگر همه این موارد به درستی کار کند، جایگزینی شما با موفقیت انجام شد.

 

 

 

مطالب دیگر مجله اپال پارت: نکات کامل تعویض و نگهداری فیلتر ماشین آلات راهسازی و معدنی + فیلم

 

 

 

مرحله سوم. تشخیص خرابی شیلینگ‌ هیدرولیک

 

عمر شلنگ هیدرولیک چند سال است؟

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

پنج سال پس از تاریخ تولید، شلنگ‌های هیدرولیک را تعویض کنید. شلنگ‌های هیدرولیک دارای ماندگاری هستند، بنابراین تولید کنندگان معمولاً تاریخ تولید را بر روی شلنگ چاپ می‌کنند. اگر به طور مرتب از شلنگ استفاده می کنید، پس از 4 تا 5 سال استفاده ، حتی اگر علائم خرابی را نشان ندهد ، آن را تعویض کنید. اگر از شلنگ کمتر استفاده می کنید ، می تواند تا 10 سال دوام بیاورد.
حتی اگر از شلنگ هیدرولیک زیاد استفاده نشده است، پس از 10 سال آن را تعویض کنید. لاستیک با گذشت زمان خراب می‌شود و شلنگ می‌تواند به دلیل افزایش سن بترکد.

چه زمانی شلنگ هیدرولیک را بایستی تعویض کرد؟ شلنگ معیوب چه نشانه‌ای دارد؟

 

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

شلنگ خود را از نظر علائم ساییدگی یا ترک خوردگی بررسی کنید. تنش، گرما، نور خورشید و سایش معمولی همه شلنگ‌های هیدرولیکی را خراب می کند. سطح  شلنگ خود را بررسی کنید تا ببینید چه شکلی هستند. اگر ترک خوردگی یا پارگی مشاهده کردید ، این شلنگ را تعویض کنید. علائم سایش شامل ترک، پارگی و سایش است. گاهی اوقات لاستیک خارجی فرسوده می‌شود و سیم‌های پشتیبانی را در داخل می‌بینید. در اسرع وقت شلنگی را که به نظر می‌رسد، تعویض کنید. شلنگ‌ها نیز ممکن است خرد شوند یا به هم چسبانده شوند. این‌ها نیز باید تعویض شوند

 

 

 

تعویض شلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی

مقوا را روی شلنگ بکشید تا نشت روغن پیدا شود. اگر شلنگ شما مایع هیدرولیک نشت می‌کند، فوراً آن را تعویض کنید. اگر ماشین شما چند شلنگ دارد، لوله‌ای را که نشت دارد‌، پیدا کنید. ابتدا، شلنگ‌ها را پاک کنید تا مایع یا روغن آن خارج شود. سپس یک تکه مقوا بردارید و در امتداد شلنگ بمالید. هنگام عبور از نقطه نشت باید یک نقطه مرطوب روی مقوا ظاهر شود. این شلنگ باید تعویض شود.

 

 

 

رنگ هیدرولیک برای تعیین نشتی چیست؟

همچنین یک رنگ مخصوص برای تشخیص نشتی در لوله های هیدرولیک طراحی شده است. هنگامی که تحت نور سیاه قرار می‌گیرد‌، می‌درخشد و نشت را به راحتی تشخیص می‌دهد. این روش در تجهیزات صنعتی و کارخانه‌ها استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید، یک بطری رنگ هیدرولیک تهیه کرده و آن را به سیستم هیدرولیک خود تزریق کنید. سپس برای پیدا کردن نشت یک چراغ سیاه در اطراف شلنگ روشن کنید.

منبع :

How to Replace a Hydraulic Hose