پیچ مخلوط سوخت هوا یک پیچ مخصوص کاربراتور موتور است که میزان مخلوط شدن هوا با سوخت را کنترل می‌کند. تنظیم این پیچ سرعت و یا کندی موتور را در حالت خاموش و سرعت کار آن را تغییر می‌دهد. فرایند اساسی برای تنظیم پیچ مخلوط سوخت هوا برای همه موتورهای کوچک یکسان است، چه در ماشین، چه در موتورسیکلت و چه در موتورهای دیگر. با گرم شدن و روشن شدن موتور تنظیماتی را انجام دهید. پیچ را در موقعیتی قرار دهید که موتور به آرامی کار می‌کند و خشن یا نامنظم به نظر نمی‌رسد تا مخلوط سوخت متعادل شود تا موتور نسبت سوخت، هوا را داشته باشد.

گام اول: دسترسی به پیچ مخلوط سوخت

تنظیم پیچ مخلوط هوا و سوخت موتور

 

1- موتور را روشن کرده و اجازه دهید 5 دقیقه کار کند تا گرم شود. کلید را در حالت استارت بچرخانید تا موتور روشن شود. با اجازه دادن به موتور برای حدود 5 دقیقه ، آن را تا دمای معمولی گرم کنید. بعد از گرم شدن، موتور را روشن نگه دارید.

 • همیشه پیچ موتور مخلوط سوخت را با موتور گرم و روشن تنظیم کنید، بنابراین می‌توانید به نحوه تأثیر تنظیمات بر روی دور خاموش موتور گوش دهید.
 • توجه داشته باشید که این فرایند برای هر نوع موتوری با پیچ مخلوط سوخت هوا یکسان است. این می‌تواند یک ماشین، موتور سیکلت ، اسکوتر ، ATV یا هر چیز دیگری با کاربراتور باشد.

 

 

تنظیم پیچ مخلوط هوا و سوخت موتور

 

2- با دنبال کردن فیلتر هوای موتور، کاربراتور را پیدا کنید. به موتور نگاه کنید و فیلتر هوای گرد یا مخروطی شکل را مشاهده کنید. کاربراتور قسمتی از موتور است که فیلتر هوا به آن متصل شده است.

 • فیلتر هوای ماشین ممکن است بزرگ و گرد باشد. معمولاً بالای کاربراتور قرار می گیرد.
 • در موتورسیکلت ، فیلتر هوا معمولاً از کنار موتور خارج می شود و رو به عقب  قرار می گیرد.

 

 

 

تنظیم پیچ مخلوط هوا و سوخت موتور

 

3- پیچ برنجی سر تخت، شکاف دار و طلایی رنگ را روی کاربراتور پیدا کنید. به پیچ‌های مختلف روی کاربراتور نگاه کنید تا زمانی که پیچ طلایی را با سر شکاف صاف تشخیص دهید. این پیچ مخلوط سوخت هوا است.

 • بیشتر پیچ‌های مخلوط سوخت هوا در کنار کاربراتور قرار دارند ، اما این بستگی به موتور دارد.

 

گام دوم: تنظیم پیچ مخلوط سوخت

تنظیم پیچ مخلوط هوا و سوخت موتور

 

1- پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا موتور شروع به خشن کار کردن، کند. برای محکم کردن پیچ از پیچ گوشتی تخت استفاده کنید. به صدای خلاص موتور گوش دهید و پیچ را متوقف کنید وقتی شروع به بلند شدن و پایین آمدن صدای خلاصی معمولی می‌کند.

 • سفت کردن پیچ باعث تضعیف هوا و مخلوط سوخت و کاهش میزان سوخت به موتور می‌شود. به سفت شدن پیچ نیز چرب‌تر شدن مخلوط سوخت گفته می‌شود که دورهای موتور را در حالت بیکار پایین می‌آورد.
 • استفاده از مخلوط سوخت در این حالت باعث می‌شود موتور با سوخت کمتری نسبت به حالت ایده آل کار کند.
 • این می‌تواند به موتور آسیب برساند زیرا اصطکاک بیشتری بین قطعات متحرک وجود دارد و موتور در دمای بالاتر کار می‌کند.

 

 

 

تنظیم پیچ مخلوط هوا و سوخت موتور

 

2-پیچ را باز کرده و دورها را بشمارید تا موتور به طور نامنظم به نظر برسد. از پیچ گوشتی تخت خود استفاده کنید تا پیچ را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و تعداد چرخش‌هایی را که انجام می‌دهید را بشمارید. به صدای فقط موتور گوش دهید و چرخش را متوقف کنید. وقتی صدای موتور به طور نامنظم و مانند سریع کار کردن می‌شود.

 • شل کردن پیچ باعث تقویت مخلوط هوا و سوخت و افزایش میزان سوخت به موتور می‌شود.
 • شل شدن پیچ را غنی‌تر شدن مخلوط سوخت نیز می‌نامند که باعث افزایش دور موتور می‌شود.
 • استفاده از مخلوط سوخت غنی باعث می‌شود موتور با سوخت بیشتری نسبت به نیاز لازم کار کند. این بدان معناست که سوخت را بسیار سریعتر از مقدار لازم می‌سوزاند ، اگرچه ممکن است موتور با قدرت بیشتر و در دمای خنک تر کار کند.

 

 

مطالب دیگر: علت دود کردن موتور به همراه تعمیر

 

 

 

تنظیم پیچ مخلوط هوا و سوخت موتور

 

3- پیچ را در وسط بین نقاط سخت کار کردن و با صدای نامنظم و سریع قرار دهید. پیچ را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا تقریباً در موقعیت وسط بین جایی که صدای دور موتور نامنظم و خشن به نظر می رسد، برسد. این باعث می شود که موتور در یک دور با حرکت معمولی تنظیم شود.

 • به عنوان مثال، اگر پیچ را 2 دور کامل در جهت خلاف جهت عقربه‌های ساعت از نقطه‌ای که بی‌حرکت موتور شروع به سخت شدن حرکت کرده بود، بچرخانید، اکنون پیچ را 1 دور کامل در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.

 

 

 

تنظیم پیچ مخلوط هوا و سوخت موتور

 

4-برای یافتن نرم‌ترین سرعت موتور، 1/2 دور در هر جهت تنظیم کنید تا بهترین سرعت را بیابید. پیچ را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت و در جهت عقربه‌های ساعت 1/2 دور از موقعیت میانی بچرخانید و به صدای موتور گوش دهید. پیچ را در موقعیتی قرار دهید که دور موتور بیشتر و نرم به نظر برسد تا مخلوط سوخت و هوا متعادل شود.

 • توجه داشته باشید که چرخاندن پیچ 1/2 دور در هر دو جهت باعث می‌شود موتور شروع به خشن‌تر شدن یا بیش از حد نرمتر شدن کند، در این حالت شما فقط می‌توانید پیچ را به حالت وسط برگردانید.
 • این فرآیند تنظیم به عنوان متعادل کردن مخلوط سوخت و هوا نیز شناخته می شود.
 • بیشتر موتورها نسبت سوخت ایده آل هوا یا AFR در حدود 14.7: 1 دارند. شما می توانید AFR دقیق موتور خود را با استفاده از یک اندازه گیری مخصوص بیابید، اما این واقعاً ضروری نیست مگر اینکه بخواهید فوق العاده دقیق عمل کنید، مانند اینکه در حال تنظیم یک ماشین مسابقه یا موتورسیکلت با عملکرد بالا هستید.