• تمامی خرابی‌ها در قطعات فاینال درایو یکسان نیستند بلکه بعضی از آن‌ها هولناک‌اند.
  • زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

 

1- شکسته شدن درب فاینال درایو

همانطور که در عکس زیر مشاهده می‌کنید، فلش قرمز رنگ یک ترک را بر روی پوشش درب فاینال درایو نشان می‌دهد. این ترک تنها می‌تواند ناشی از فشار فوق العاده زیاد روغن در پشت آن باشد.

در بیشتر فاینال درایوها قطعه‌ای به نام فیلتر تخلیه موردی (Case Drain Filter) وجود دارد که بر خلاف اندازه‌ی کوچکش تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد فاینال درایو دارد. اگر این فیلتر به هر دلیلی مسدود شود، فشار روغن در فاینال درایو به حدی بالا می‌رود که آسیبی به جا می‌گذارد. این اتفاق بسیار نادر و غیر معمول است و صدمات زیادی علاوه بر درب فاینال درایو به قطعات داخلی آن وارد می‌سازد. به همین دلیل بسیار تاکید می‌گردد تا این فیلتر به طور منظم تعویض گردد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی: چگونه زمان تعویض چرخ‌دنده‌های فاینال درایو را تشخیص دهیم؟

 

 

 

2- ریز ذرات در قسمت چرخ‌دنده‌های مرکزی فاینال درایو

آخرین چیزی که تعمیرکاران دوست دارند در این قسمت مشاهده کنند، ریزذرات مانند شن و ماسه یا خرده‌های آهن است. آشغال، شن وماسه، گل و خرده‌های بتن چیزهایی هستند که قطعا نباید در بین چرخ‌دنده‌ها وجود داشته باشند. اما این دقیقا برعکس چیزی است که در شکل مشاهده می‌کنید. 

این یک مثال بسیار شدید از وجود ناخالصی در این قسمت از فاینال درایو است که اگثرا به دلیل نشتی از عایقی است که تعویض نشده است. به همین دلیل این نکته بسیار ضروری است که اگر متوجه نشت روغن از فاینال درایو شدید بایستی بدانید که احتمال ورود ناخالصی به آن نیز وجود دارد.

تعویض مرتب روغن فاینال درایو نیز بسیار مورد تاکید است زیرا در غیر این صورت با لجن، بدبوی بی‌فایده‌ای روبه‌رو می‌شوید که بیشتر از سود در حال صدمه زدن به سیستم است. این صدمه در حد ضدمه‌ی وجود ناخالصی و ذرات در فاینال درایو نیست اما با عث کاهش عمر قطعات ماشین و افزایش سایش می‌شود.

 

 

 

3- اجزای پیستون چرخشی  محوری شکسته

اگر سمت هیدرولیک یک فاینال درایو پیستونی را باز کنید و در آن قطعات شکسته از این  سیستم را مشاهده کنید، بسیار جای نگرانی دارد. این مشکل می‌تواند دوباره به دلیل بسته شدن فیلتر تخلیه باشد یا گاهی به دلیل شکسته شدن بلبرینگ‌های داخل فاینال درایو. در این نوع از خرابی به احتمال زیاد کل سیستم دچار مشکل خواهد شد.

در شکل راست می‌توانید اجزای پیستون چرخشی را ملاحظه کنید و در مقایسه با عکس سمت چپ که قطعاتی را دربرندارد.

 

 

 

مطالب پیشنهادی: تعویض اسپراکت بدون بازکردن زنجیر

 

 

 

4- شفت بدون دنده

در شکل شفتی نمایش داده شده است که بر اثر سایش بیش از حد نسبتا دیگر دنده‌ای برای درگیری با قطعات دیگر ندارد. اگر به عکس توجه کنید متوجه می‌شوید که چه میزان از فلز ساییده شده است و این خرده آهن‌ها در روغن فاینال درایو مخلوط می‌شود و باعث کاهش عمر قطعات می‌گردد.

بدون دنده شفت نمی‌تواند با دیگر اجزای ماشین برخورد مناسب داشته باشد، به همین دلیل هرچقدر که قدرت توسط پمپ هیدرولیک به داخل فاینال درایو وارد شود، اما نتیجه‌ای نخواهد داشت. این مورد توسط بسیاری از اپراتور‌های بیل مکانیکی یا بولدوزر گزارش شده است که با وجود چرخش در فاینال درایو -با توجه به صدای داخل آن متوجه چرخش شده‌اند- اما گشتاوری برای حرکت دستگاه بوجود نیامده است. این مورد به دلیل همان سایش بیش از قطعات است که بایستی قبل از آن متوجه می‌شدند.

 

سایش در بعضی از قطعات می‌تواند بدتر باشد زیرا با تولید ناخالصی‌های سایشگر در فاینال درایو به بسیاری از قطعات دیگر نیز صدمه وارد می‌کند. زیرا فشار وارده به قطعات در داخل فاینال درایو بسیار بالاست و به همین دلیل هرگز نباید محیط و روغن داخل آن حاوی ناخالصی باشد.

 

 

 

تعمیر و نگهداری درست دستگاه و ماشین آلات راهسازی و معدنی متشکل از نکات به ظاهر سطحی است. اما عدم رعایت همین نکات ساده مانند بررسی مرتب و تعویض به موقع قطعات مصرف یا قطعات یدکی فرسوده، می‌تواند باعث رخ دادن خرابی‌های بزرگی شود که علاوه بر غیر عملیاتی کردن دستگاه، هزینه فراوان تعمیر نیز اضافه می‌گردد. در مجله اپال می‌توانید در کمترین زمان این نکات را دریافت کنید.