• علائم قابل مشاهده از سایش 
 • نشانه‌های دیگر از پایان عمر چرخ دنده‌ها
 • نکات ضروری برای افزایش عمر قطعات فاینال درایو
 • زمان مطالعه: 5دقیقه

سیستم چرخ‌دنده فاینال درایو که مشهور به سیستم سیاره‌ای نیز هست، کلید اصلی فاینال درایو دستگاه شما برای ایجاد گشتاور و در نتیجه به حرکت درآمدن دستگاه و تجهیزات سنگین می‌باشد. اگر این قطعات از کار خارج شوند، کاملا دستگاه از توان حرکتی محروم می‌شود. در این مقاله نکات مهم خرابی این قطعات را بررسی می‌کنیم.

 

چرخ‌دنده‌های سیاره‌ای فاینال درایو از قطعات زیر تشکیل شده‌اند.

 

 • محل قرارگیری چرخ‌دنده‌ها
 • چرخ‌دنده مرکزی یا خورشیدی (Sun Gear)
 • دو مجموعه متشکل از سه چرخ‌دنده برای تقسیم سرعت و انتقال گشتاور به خروجی (Plaetary Gears)
 • چرخ‌دنده حلقه‌ای که ثابت است (Ring Gear)

 

 

 

شفت مرکزی دارای دنده یا شکاف‌هایی است که به عنوان چرخ‌دنده خورشیدی قرار گرقته است. چرخ‌دنده‌های سه تایی که هر کدام در مکان مساوی با یکدیگر قرار گرفته‌اند، به دور چرخ‌دنده خورشیدی می‌چرخند.

 

همچنین به خاطر داشته باشید که در فاینال درایو، بلبرینگ‌های قرار گرفته اند که در مرور زمان یا اتفاقی فرسوده و خراب ‌می‌شوند. اگر این قطعات به موقع تعویض نگردند، در طی زمان بر بقیه اجزای سیستم تاثیر می‌گذارند.

 

 

مطالب پیشنهادی: چهار خرابی هولناک فاینال درایو

 

 

 

علائم قابل مشاهده از سایش چر‌خ دنده‌های فاینال درایو

سیستم چرخ دنده‌های فاینال درایو دستگاه شما، مقدار بسیار زیادی از نیرو، گشتاور و قدرت را انتقال می‌دهند. این نیرو‌ها صرفا به دنده‌های چرخ دنده‌‌ها وارد می‌گردد، پس سایش این قطعات طبیعی می‌باشد.

اگر شما فاینال درایو خود را بازکرده و چر‌خ دنده‌های آن را مشاهده کنید، می‌توانید علائمی از سایش را در آن ببینید:

 

 • دنده‌های فرسوده چرخ دنده به صورت مربع شکل در آمده است
 • دنده‌ها خم شده‌اند
 • وجود ترک (این نشانه‌ای از اعمال فشار بیش از حد توان به قطعه بوده که در ریشه‌ی دنده‌های چرخ‌دنده شکل می‌گیرد
 • آسیب در سطح آن‌ها مانند گود شدگی، صیقلی شدن و خراش غیر معمول

 

شفت فاینال درایو

تصویر زیر دنده‌های بر روی یک شفت را نشان می‌دهد که مثال خوبی برای نمایش سایش در سطح دنده‌ها می‌باشد. این دنده‌ها عملا فرسوده شده‌اند و بعید است توانایی به حرکت درآوردن چرخ‌دنده‌های دیگر را داشته باشد.

 

 

 

 

در نظر داشته باشید که هر قطعه‌ای که ساییده می‌شود، خرده‌های آن از بین نرفته و وارد روغن فاینال درایو می‌گردد. این مشکل باعث سرعت یافتن فرایند سایش در تمامی قطعات فاینال درایو می‌گردد. در شکل زیر می‌توان نمونه‌ای از این مشکل را یافت.

 

 

 

 

نشانه‌های دیگر از فرسودگی بیش از حد در سیستم چرخ دنده‌ها

شما همیشه قادر نیستید که فاینال درایو خود را به دلیل شک به فرسایش قطعات داخل آن باز کنید. با این حال یکی از علائمی که می‌توانید دریافت کنید، صدای غیر عادی یا ارتعاشات داخل فاینال درایو است. اگرچه کار فاینال درایو همراه با صدای زیاد و ارتعاشات فراوان است، اما اپراتور حرفه‌ای می‌تواند صدا و ارتعاش غیر عادی را تشخیص دهد. زمانیکه صدای جدید یا تغییری در وضعیت فاینال درایو بیل مکانیکی یا بولدوزر بروز می‌کند، نشان از وجود تغییر در وضعیت قطعات داخل آن است و این معمولا ناشی از درون چرخ‌دنده‌های فاینال درایو است.

 

 

مطالب پیشنهادی: تعویض دنده گردان بیل مکانیکی + فیلم

 

 

 

جلوگیری از خرابی زودرس قطعات فاینال درایو

 

نکاتی وجود دارد که با عمل به آن‌ها می‌توان مطمئن بود که قطعات داخلی و چرخ‌دنده‌های فاینال درایو، زودتر از زمان مورد انتظار فرسوده نمی‌شوند. یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید، چک و تعویض روغن فاینال درایو به طور منظم است. روغنکاری مناسب، کلید فعالیت کارامد و با دوام قطعات است. همچنین مهم است که روغن دنده خود را تا آنجا که می‌توانید از ناخالصی‌ها دور نگه دارید و این شامل هرگونه نشتی است که ممکن است وجود داشته باشد.

 

همچنین بایستی در زمان بستن مجدد قطعات مراقب جهت قرارگیری قطعات در داخل فاینال درایو باشید. در نهایت صداهای غیر عادی از فاینال درایو را هرگز نادیده نگیرید.

 

 

جمع‌بندی

سیستم چرخ‌دنده مرکزی فاینال درایو، قطعه‌ای حساس برای تبدیل سرعت به گشتاور است و به همین دلیل با نیروهای بسیار بالایی مواجه است. بسیار مهم است که فاینال درایو بیل مکانیکی یا بولدوزر در صورت بروز مشکل چه علائمی دارد و چگونه بایستی از آن مراقبت و نگهداری کرد.

 

منبع:

How to Tell When a Planetary Gear System Needs to be Replaced