• اولین بیل مکانیکی
  • بیل مکانیکی کیلگور
  • زمان مطالعه 3 دقیقه

امروزه در هر خاکبرداری و حفاری روی زمین، بیل‌های مکانیکی در حال کار مشاهده می‌شوند. در این مقاله مجله اپال تاریخچه پیدایش بیل‌های هیدرولیکی را بررسی می‌کنیم.اولین بیل هیدرولیکی

 بیل‌هایی که امروزه در کارگاه‌ها و سایت‌های عمرانی مشاهده می‌کنیم و هر کسی علاقه دارد تا با آن‌ها کار کند، پیشینه‌ای بیش از 140 ساله دارد. اواخر دهه 1800 بود که مهندسان متوجه شدند نیروی هیدرولیک می‌تواند به برنامه‌های حفاری کمک کند. از آن زمان تاکنون پیشرفت و توسعه بیل‌های مکانیکی ادامه دارد و به بیل‌های کنونی منجر شده است.

قبل از دهه 1880، بیل‌ها از کابل استفاده می‌کردند ولی با پیدایش بیل هیدرولیکی، برای طیف وسیعی از کاربرد‌ها محبوبیت زیادی پیدا کردند. به صورت گسترده اذعان می‌شود که شرکت آرمسترانگ و همکاران در انگلیس (W.G. Armstrong &Co) یکی از اولین شرکت‌هایی بودند که بیل مکانیکی را که در کاربردهای عملی مورد استفاده قرار گرفت را، تولید کردند.

در واقعیت بیل مکانیکی شرکت آرمسترانگ که در پروژه هال داکز فعالیت می‌کرد، هیدرولیک نبود. در آن زمان از آب به عنوان مایع هیدرولیک استفاده می‌شد و پاکت آن به صورت کابلی جابجا می‌شد.


تاریخچه شرکت کوماتسو


بیل مکانیکی کیلگور

در سال 1897، شرکت ماشین کیلگور، اولین بیل مکانیکی تمام هیدرولیکی را معرفی کرد. این ماشین با استفاده از 4 سیلندر بخار جابجایی مستقیم و بدون هیچ کابلی کار می‌کرد. ماشین حفار کیلگور دستگاه مقاومی بود و همچنین در حین عملیات بادوام کار می‌کرد.

علاوه بر این، در انتهای هر سیلندر یک بالشتک نصب شده بود که در نتیجه آن هیچ آسیبی در مقابل ضربات به دستگاه وارد نمی‌شد. با حذف زنجیرها، کابل‌ها، درام‌ها، کلاچ اصطکاک، چرخ‌دنده و موتور‌های بالابرنده، این ماشین بسیار ساده طراحی شده بود با تعداد کمی اجزای کاری. این ساده‌سازی، منجر به عملیاتی بودن آن شد. 4 سیلندر به وسیله دو اهرم کنترل می‌شد و حرکات دست مهندس بر روی هر اهرم دقیقا مانند حرکات پاکت دستگاه بود.زمانیکه از حفارهای چرخان بر روی محور خود در قرن بیستم رونمایی شد،  مهندسین شرکت کیلگور علاوه بر آن، به جای استفاده از کابل برای خالی کردن پاکت، از پدال‌های پا برای اینکار استفاده کردند.

کیلگور همچنین بیل اقتصادی خود را به بازار معرفی کرد. در این ماشین سیلندرها میزان بخار کمتری را نیاز داشتند و در نتیجه میزان آب و سوخت مصرفی برای تولید قدرت بخار نیز کمتر بود. همچنین مهندسان در این ماشین تمام فعالیت‌ها را با یک اپراتور انجام می‌دادند، در حالیکه در نسخه‌های قبلی این بیل و شاول، به دو اپراتور برای هدایت پاکت و بیل نیاز بود.

این ماشین‌ها تنها شروع پیشرفت و تکامل بیل مکانیکی در تاریخ این نوع از حفارها بودند.