• علت بزرگ بودن چرخ‌های عقب تراکتور
  • علت پر شدن چرخ‌ها با آب
  • تشخیص برند تراکتور از روی رنگ آن
  • قویترین و بزرگترین تراکتور جهان
  • زمان مطالعه: 3 دقیقه

 

تراکتور‌ها در ابتدا بسیار شبیه بولدوزرها بودند و کاربرد یکسانی داشتند. جالب است بدانید که در آمریکا و اروپا بعضا به بولدوزر تراکتورهای چرخ زنجیری گفته می‌شود. در مرور زمان و نصب تایرهای لاستیکی بر روی بولدوزرها و ادوات خاص کشاورزی، تراکتورها به شکل کنونی درآمدند. دراین صفحه مجله اپال، می‌خواهیم درباره متداول‌ترین سوالات در مورد تراکتور‌ها بپردازیم و به آن‌ها پاسخ دهیم.

 

تراکتور

 

چرا چرخ‌های عقب تراکتور بسیار بزرگ هستند؟

بیشتر تراکتورهای قدیمی  دارای دو چرخ کوچک در جلو و دو چرخ بسیار بزرگ در عقب تراکتور بودند. دلیل چرخ‌های کوچک در فرمان‌پذیری بهتر چرخ‌های کوچک نسبت به چرخ‌های بزرگ هستند که دلیل اولیه برای نصب چرخ‌های کوچک در جلو تراکتور این ‌است. چرخ‌های بزرگ به این دلیل نصب شده‌اند که تراکتور نیرو و گشتاور لازم برای کشیدن قطعات متصل به آن را داشته باشد. همچنین باعث توزیع وزن دستگاه می‌شود که بهبود عملکرد آن را در پی دارد. پس صرفا بدلیل فرورفتن در زمین نمی‌باشد.

 

 

مطالب پیشنهادی: چگونگی اختراع بیل مکانیکی

 

 

 

چرا برخی اوقات چرخ‌های تراکتور با آب پر می‌شود؟

به طور معمول این کار انجام نمی‌شود، اما گاهی به دلیل تعادل و بالاست تراکتور چرخ آن را به نسبت 75 درصد آب و کلسیم کلراید پر می‌کنند. اینها به داخل چرخ اضافه می‌شوند تا وزن تایر افزایش یابد و در زمین‌]ای نامساعد از لیز خوردن هنگام حرکت جلوگیری شود. همچنین قدرت کشش تراکتور افزایش می‌یابد و در مصرف سوخت جلوگیری می‌شود. اینکار برخلاف وزنه‌های آهنی، همیشه در پایین‌ترین سطح تایر قرار می‌گیرند و که بهترین کارایی را موجب می‌شود.

 

 

 

تراکتور قدیمیشناسایی سازنده تراکتور با توجه به رنگ آن

در جهان مرسوم است که هر سازنده تراکتورهای خود را به رنگ خاصی تولید می‌کند. به عنوان مثال رنگ نارنجی معمولا نشان دهنده نشان آلیس-چمبر یا کوبوتا، سبز نشان دهنده جان دیر، آبی نشان دهنده برند نیوهالند و درگذشته تراکتورهای فورد، قرمز نشان دهنده برند فارمال است. در ایران بیشتر تراکتورها با رنگ قرمز برای شرکت تراکتورسازی تبریز می‌باشد. تراکتورسازی تبریز بزرگترین شرکت ساخت و تولید تراکتور در ایران است که از سال 1347 شروع به فعالیت کرده است. همچنین این شرکت کامیونت، موتور دیزل و ابزار آلات ریخته‌گری و آهنگری تولید می‌کند.

 

 

 

مطالب پیشنهادی: علت صدای غیر عادی موتور و عیب‌یابی آن با صدا

 

 

 

قویترین تراکتور جهان کدام است؟

اجماع همگی بر این است که تراکتور Big Bud قویترین تراکتور جهان است. Big Bud 16V-747 توسط شرکت ساخت نورتن در سال 1977  طراحی و ساخته شده است. این تراکتور دارای دو برابر وزن و دو برابر تراکتور معمولی شماست. وزن آن بیش از 61 تن در زمان بارگیری کامل است. مخزن سوخت آن 1000 گالن ظرفیت سوختگیری دارد و مخزن روغن هیدرولیک آن 150 گالن ظرفیت داراست. بیگ باد دارای موتور دیترویت 16 سوپاپ 16 سیلندر است. موتور دو سیکله آن بیش از 1100 اسب بخار نیرو تولید می‌کند. بیگ باد بزرگترین تراکتور جهان نیز می‌باشد. هم اکنون دیگر این تراکتور کارایی ندارد.

 

بزرگترین تراکتور جهان

 

 

تراکتورها مقوله‌ی بسیار جذابی است و در مورد آن حقایق جالبی و همچنین مباحث بی اهمیت وجود دارد. اما در مجموع تراکتورها وسیله‌ای هستند که حتی عادی‌‌ترین افراد نیز آن را می‌شناسند و از طرفی نقش بسیار کلیدی و مهمی در صنعت کشاورزی داراست.