معادن، پروژهای عمرانی، راهسازی، شرکت‌های تولید سیمان، ساختمان سازی و بسیاری از محیط‌های دیگر صنعتی هستند که لودرها در آن بسیار مهمی دارند. لودرها در سال‌های اخیر با استفاده از ابزاری به جز پاکت حمل و بارگیری مواد، توانسته‌اند نقش‌های بیشتری نیز ایفا کنند. مثل لیفتراک کالاها را بلند کنند یا مثل بولدوزر مواد را هل دهند. از همین رو، طبیعی است که بازار خرید و فروش خوبی نیز داشته باشند و نسبتا بین ماشین آلات سنگین، در رتبه دوم بعد از بیل مکانیکی قرار بگیرند. اما آیا خرید بیل مکانیکی مانند خرید یک ماشین سواری ساده است؟ قطعا خیر. زیرا خرید چنین ماشین آلاتی نیاز به دانستن نکات ریز ولی بسیاری مهمی دارد که فهم آن برای همه مقدور نیست. اهمیت خرید خوب در حال کنونی با توجه به قیمت بسیار بالا و همچنین وجود ماشین آلات با سن بالا بسیار حائز اهمیت است. پس به نکات زیر برای آشنایی حداقلی برای خرید یک دستگاه لودر مورد نیازتان دقت کنید. باما همراه باشید.

 

 

1- چه میزان از قدرت و اندازه مورد نیاز شماست؟

همیشه طرح فیزیکی و شرایط زمین سایت خود را در نظر بگیرید و لودری را انتخاب کنید که بتواند در این پارامترها مانور دهد. ابتدا وزن، حجم، چگالی و اهداف حمل و بارگیری پروژه را مشخص کنید. سپس با توجه به این پارامترها، پاکت مورد نیاز خود را انتخاب نمایید و بعد از آن لودری را انتخاب کنید که متناسب با حمل این پاکت باشد. شاید کمی عجیب باشد که ابتدا پاکت و سپس لودر را انتخاب کنید. ولی باید توجه کنید که در مورد لودر، صرفا دو عامل سایز و قدرت مانور مهم است و دیگری توان حمل بار مورد نظر شماست. پس قبل از سردرگمی بین مدل‌های مختلف لودر، خصوصیات پروژه خود را کامل بدانید.

2- دستگاه مکمل لودر در پروژه چیست؟ (مانند کامیون، سنگ شکن و…)

مشخصات محل تخلیه و فاصله آن با محل بارگیری بسیار مهم است. به طور مثال اگر در کامیون تخلیه صورت می‌گیرد، بایستی لودر انتخاب شود که پاکت آن قابلیت تخلیه در کامیون را به راحتی داشته باشد. همچنین اگر فاصله حمل مواد زیاد است، باید در خرید لودری برای جابجایی سریع بین محل تخلیه و بارگیری انتخاب کنید.

5 عاملی که برای خرید لودر باید در نظر گرفت!

3- لودر در پروژه شما چند کار مختلف را باید انجام دهد؟

اگر در محل پروژه شما، لودر بایستی چندین کار مختلف را انجام دهد یا با ادوات مختلف، قادر به انجام کار مختلف است، دقت کنید که اتصالات مختص به آن لودر را نیز بررسی و خریداری کنید. در این بحث زمان تعویض ادوات بسیار مهم است. به طور مثال شرکت کاترپیلار، کوپلرهایی برای لودر ساخته است که قابلیت اتصال به ادوات مختلف را به آسانی فراهم می‌سازد که در اینجا قابل مشاهده است. ادوات مختلفی قابل اتصال به لودر هستند که مناسب هل دادن مواد مانند بولدوزر، تیغه‌های مثل لیفتراک برای بلند کردن اجسام، ابزارهای برای خرد کردن سنگ، قطع درخت و… می‌باشند.

4- اپراتور و تعمیرکار لودر چه کسی است؟

امکانات جانبی کابین و راحتی استفاده از قسمت‌های مختلف لودر عاملی است که متناسب با تیم اپراتوری ناوگان بایستی هماهنگ باشد. به میزانی که لودر یا سایر ماشین آلات حرفه‌ای‌تر و کار با آن‌ها ظرافت بیشتری می‌طلبد، اپراتور و تعمیرکار باتجربه‌تری را نیز باید برای دستگاه خود به کار بگیرید.

5- فناوری به غلبه بر چه چالش‌هایی می‌تواند کمک کند؟

صحبت از فناوری، گزینه هایی مانند توزین در حال حرکت، اتوماسیون و ردیابی در سال های اخیر قابلیتهایی هستند که کارایی و ایمنی را به طور قابل توجهی گسترش داده است. اگر در یافتن نیروی کار ماهر موفق نبودید یا در بهره‌وری به مشکل برخوردید، می‌توانید به استفاده از این فناوری‌ها فکر کنید و با کمک آن‌ مشکل خود را مرتفع سازید.

اطلاعات قوی‌ترین ابزار انتخاب شماست، بنابراین برای انتخاب لودر مناسب خود، چند دقیقه به پرسش‌های بالا جواب دهید تا با کوچکتر کردن محدوده انتخاب خود، بتوانید بهترین لودر را خریداری کنید. اگر فاکتورهای دیگری برای خرید لودر خوب می‌دانید با ما و علاقمندان به این موضوع در میان بگذارید. اپال پارت آرزوی موفقیت برای تمامی فعالان حوزه ماشین آلات سنگین می‌نماید.