• تیغه
  • زیربندی
  • سیستم هیدرولیک و موتور
  • کابین و دستگاه‌های عملیاتی
  • ناخن

 

چه مواردی بایستی هنگام خرید بولدوزر کارکرده بایستی بررسی شود؟

 

یک از پر تعداد ترین ماشین آلات راهسازی و معدنی، بولدوزرها هستند. در صنایع معدنی، راهسازی و کشاورزی، مسطح کردن زمین، هل دادن مواد و حذف کنده‌ها و بلوک‌های بزرگ از روی زمین، بدون وجود ماشین آلاتی مانند بولدوزرها غیرممکن به نظر می‌رسید. اولین طرح از بولدوزرها یا تراکتورهای چرخ زنجیری، در سال 1904 توسط بنجامین هولت پرداخته و اجرایی شد و اکنون بیش از 100 سال است که از نیروی آن در پروژه‌های مختلف به کار گرفته می‌شود.

 

اگر قصد خرید و اضافه کردن یا تعویض بولدوزر خود را دارید، قبل از بررسی میدانی دستگاه، نکات بررسی بولدوزر را بخوانید و اطمینان خود در خرید را بالا ببرید. شما می‌توانید جواب 5 سوال مهم درباره بولدوزرها را ببینید.

 

1‍- تیغه

هر کدام از انواع تیغه‌های بولدوزرها برای انجام وظیفه مشخصی طراحی شده است. بدون توجه به اینکه تیغه دستگاه شما به شکل زاویه‌دار، مستقیم، یونیورسال، نصف یو شکل، بالشتکی، شش طرفه یا تیغه بلوک فشار باشد، نکات زیر را برای بررسی تیغه دنبال کنید:

 

 

جبهه تیغه، لبه‌های برش و دندانه‌های گوشه

جبهه تیغه را برای هر خطی روی صفحه بررسی  کنید. خطوط روی تیغه نشانگر این است که تحت سایش بیش از حد قرار داشته و مورد تعمیر یا تعویض قرار گرفته است. بالای تیغه را بررسی کنید  تا محافظ بالای تیغه در اثر برخورد با سنگ آسیب ندیده باشد. به سمت زیر تیغه بروید و دندانه‌های کناری آن را برای اثری از سایش، زنگ زدگی یا جوش خوردگی بررسی کنید. همچنین لبه‌ی برش را برای نشانه‌ای از سایش بررسی کنید.

 

بازوها و سیلندرهای وارد کننده نیروی تیغه

سیلندرهای نیرو وارد کننده به تیغه و به خصوص پین‌های جناغی و کلاهک‌ها  را به خوبی بررسی کنید. اگر نشانه‌ای بر شل شدگی وجود داشت نشان از سایش بیش از حد قطعه است. هر دو بازو را بررسی کرده و توجه کنید که نشانه‌ از ضربه خوردگی بر روی آن نباشد. همچنین در تیغه‌ی شبیه به یو شکل یا تیغه زاویه‌دار، سیلندرها را برای وجود علائمی از غرشدگی و نشتی روغن بررسی کنید.

 

 

2‌- زیربندی

به عنوان یکی از مهمترین اجزای بولدوزرها، تعمیر زیربندی بسیار هزینه‌بر نیز می‌باشد. حتما برای بررسی تمامی اجزای آن زمان کافی صرف کنید. برخی از رانندگان بولدوزر علاقه به فرمان دادن چپ و راست در حین فعالیت هستند یا عملیات مورد نظر در کناره‌ و دامنه‌ی تپه‌ها انجام شده باشد که فشار زیادی را به زیربندی دستگاه وارد می‌آورد. در این موارد سایش در زیربندی بسیار شدید خواهد بود و بایستی هر دو چرخ زنجیری مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان ارزیابی درستی از میزان فرسودگی اجزای آن داشت. همچنین 6 نکته نگهداری صحیح برای افزایش طول عمر زیربندی را بدانید.

 

زنجیر، غلطک‌ و آیدلر

با بررسی زنجیر شروع کنید. زیر زنجیر را نگاه کنید و بالا و پایین بوش‌‌های متصل‌ به زنجیر را لمس کنید. تعیین کنید که بوش‌ها حالت ایده‌آل دایره‌ای دارند یا بر اثر سایش بیضی شکل شده‌اند. همچنین اینکه سایش در بالای بوش هست یا پایین آن. اگر سمت بالای آن دچار فرسایش شده به این معناست که بوش و پین‌ها چرخانده شده و نصف عمر آن گذشته است. به اتصال‌دهنده‌ها و میزان ارتفاع باقی مانده از زنجیر توجه کنید. اگر زنجیر حالت شل شده داشته باشد می‌تواند نشان از فرسایش در داخل جای پین‌ها باشد.

 

 

پس از زنجیر به سراغ رولرها یا همان غلطک‌ها بروید. غلطک‌های بالایی و پایینی را بررسی کنید. به دنبال گود شدگی بر روی سطح غلطک‌ها بگردید. همچنین به صدمات یا سایش بیش از حد توجه کنید. در ادامه به سراغ آیدلر رفته و قطر خارجی آن را برای میزان سایش  بررسی کنید.

 

سایش در غلطک

سایش در غلطک

سایش در آیدلر

سایش در آیدلر

 

 

اسپراکت و کفشک‌ها

مانند آیدلر، شرایط اسپراکت و قطعات آن و دندانه‌های آن را بررسی کنید. اگر دندانه‌ها دارای شکل تیز و مستحکم داشتند نشان از کارکرد خوب و کم آن است ولی در صورت شکل نازک بودن آن‌ها، وجود سایش زیاد را نشان می‌دهد. نحوه تعویض اسپراکت بولدوزر بدون باز کردن زنجیر را ببینید. بررسی ضخامت صفحه کفشک‌ها را بررسی کنید. اگر از حدی کمتر باشند بایستی اقدام به تعویض کفشک‌ها نمود.

باقی اجزای زیربندی را بررسی نمایید تا شکستگی یا سایش بیش از حدی نداشته باشد. مانند گارد زنجیر و … .

 

 

 

 

3‌- سیستم هیدرولیک و موتور

تمامی سیلندرها و شیلنگ‌های هیدرولیک را بررسی کنید تا صدمه دیده یا نشتی نداشته باشند. درپوش موتور را بازکنید و نشت روغن یا شل شدگی تسمه‌ها را بررسی کنید. همچنین با بررسی زیر موتور نشت روغن را بررسی کنید. فیلتر روغن و فیلتر هوا را چک کنید.نحوه تعویض فیلتر روغن و فیلتر هوا در ماشین آلات سنگین را ببینید.

 

 

4‌- کابین و عملیات عمومی

در زمان بررسی کابین بولدوزر حتما از سلامت فرمان آن اطمینان حاصل کنید. اگر کابین محصور داشت تمامی پنجره‌ها را چک کنید. دستگاه را یکبار به صورت تست روشن کنید تا از سلامت سیستم‌های الکتریکی آن مطمئن شوید. در زمان استارت به اگزوز نگاه کنید تا دود غیر عادی سیاه یا سفید از آن خارج نشود. همچنین از وجود سیستم گرمایشی و سرمایشی سالم اطمینان کسب کنید.

 

 

5‌‌- ناخن بولدوزر (ریپر)

در عقب بولدوزرها تجهیزات متنوعی وجود دارند که نصب و سالم بودن آن‌ها بر ارزش دستگاه بسیار می‌افزاید. به همین دلیل از در صورت وجود از سلامت پمپ هیدرولیک کمکی، ناخن‌ها و تجهیزات آن‌، وینچ و… اطمینان حاصل کنید.

 

 

در فروشگاه قطعات یدکی ماشین آلات راهسازی و معدنی اپال پارت، می‌توانید اطلاعات مربوط به بولدوزر مورد نظر خود را بیابید. همچنین می‌توانید از قیمت قطعات یدکی آن اطلاع حاصل فرمایید.

 

منبع: