• معرفی اجزای مختلف زیربندی
 • زمان مطالعه: 4 دقیقه

 

 

 

نکته اول: زیربندی را تمیز کنید

در پایان هر روز کاری، اپراتورهای بیل مکانیکی باید زمانی را به تمیز کردن زیربندی اختصاص دهند. برای این کار می‌توان از آب با فشار بالا استفاده کرد. اگر زیربندی به طور مستمر تمیز نشود، قطعات زود فرسایش می‌یابند. این موضوع به خصوص در آب و هوای سردتر بیشتر صدق می‌کند.

اگر اپراتورها از تمیز كردن زیربندی غفلت كنند و در آب و هوای سردتری كار كنند، گل‌ولای و گرد و غبار روی زیربندی یخ می‌زند. هنگامی که این آلودگی‌ها یخ زدند، روی پیچ و مهره ها اصطکاک ایجاد می‌کنند، گایدینگ را شل و رولیک‌ها را متوقف می‌کنند که در نهایت منجر به سایش می‌شود. همچنین تمیز کردن زیربندی می‌تواند به جلوگیری از اتلاف وقت کمک کند.

علاوه بر این، این آلودگی‌ها باعث اضافه شدن وزن به قسمت زیربندی شده و باعث افزایش مصرف سوخت می‌شوند.

 

مطالب پیشنهادی: نکات مهم حفاری با بیل مکانیکی

 

 

نکته دوم: به طور مرتب زیربندی را بررسی کنید

 

 

انجام یک بازرسی کامل از زیربندی برای تشخیص سایش زیاد یا بد و همچنین جستجوی قطعات آسیب دیده یا از دست رفته مهم است.

اگر دستگاه برای موارد سخت یا سایر شرایط چالش برانگیز مورد استفاده قرار بگیرد، ممكن است نیاز باشد كه زیربندی بیشتر بررسی شود.

موارد زیر باید به طور معمول بررسی شوند:

 • فاینال درایو
 • دنده اسپراکت‌ها
 • آیدلر اصلی و رولیک‌ها
 • راک گاردها
 • پیچ‌ها
 • زنجیر
 • کفشک
 • کشش زنجیر

در طی یک دور زدن اطراف ماشین، اپراتورها باید زنجیرها را بررسی کنند تا ببینند آیا اجزای زیربندی خارج از محل خود نباشند. اگر در جای خود نیستند، این می‌تواند نشان‌دهنده شل بودن زنجیر یا شکسته بودن پین زنجیر باشد.

علاوه بر این موارد، رولیک‌ها، آیدلر و فاینال درایو نیز باید از نظر نشت روغن بررسی شوند. این نشت روغن می‌تواند نشان دهنده یک مشکل در آب بندی باشد که می تواند به خرابی رولیک‌ها، ایدلرها یا فاینال درایو زنجیر منجر شود.

برای تعمیر و نگهداری صحیح از زیربندی همیشه راهنمایی‌ها و نکات دفترچه تعمیر و نگهداری را دنبال کنید.

 

نکته سوم: نکات ابتدایی و اساسی را دنبال کنید

 

 

برخی از کارها و عملیات‌ها می توانند سایش بیشتری را در زنجیرها و زیربندی ایجاد کنند. بنابراین مهم است که اپراتورها به رویه‌های عملیاتی توصیه شده توسط شرکت سازنده پایبند باشند.

برخی از نکاتی که می تواند به حداقل رساندن سایش در زنجیر و زیربندی کمک کنند شامل موارد زیر هستند:

 • وسیع‌تر دور بزنید: چرخش‌ سریع ماشین می تواند منجر به سایش سریعتر شود.
 • عملکرد مداوم در یک شیب یا تپه در یک جهت می تواند سرعت سایش را افزایش دهد. با این حال، بسیاری از عملیات‌ها در شیب انجام می‌شوند. هنگام حرکت دستگاه به سمت بالا یا پایین تپه، اطمینان حاصل کنید که فاینال درایو در موقعیت صحیحی قرار گرفته باشد تا سایش زنجیر کاهش یابد. فاینال درایو باید در پشت دستگاه باشد تا بتواند در یک شیب یا تپه به راحتی مانور دهد.
 • از محیط های سخت اجتناب کنید: آسفالت یا بتن یا سایر مواد ساینده می تواند باعث آسیب به زنجیرها شود.
 • چرخش غیرضروری را کاهش دهید: اپراتورهای خود را برای چرخش های گسترده و ملایم‌تر آموزش دهید. چرخش زنجیر می‌تواند منجر به سایش و کاهش بهره وری شود.
 • عرض کفشک مناسب را انتخاب کنید: با در نظر گرفتن وزن دستگاه و نوع عملیات، عرض مناسب کفشک را انتخاب کنید. بعنوان مثال، کفشک‌های باریک‌تر برای خاک‌های سخت و شرایط سنگی مناسب‌ترند، زیرا نفوذ در خاک و چسبندگی بهتری دارند. کفشک‌های عریض بیل مکانیکی معمولاً در شرایط نرم به خوبی عمل می‌کنند.
 • تعداد عاج کفشک را صحیح انتخاب کنید: قبل از انتخاب تعداد عاج در هر کفشک، نوع عملیات را در نظر بگیرید. عاج تکی یا دوتایی ممکن است هنگام لوله گذاری خوب کار کند اما در عملیات‌های دیگر خیر. به طور معمول، هر چه تعداد عاج‌ها بیشتر باشد، تماس زنجیر با زمین بیشتر می‌شود، لرزش کاهش می‌یابد و زنجیر در هنگام کار در شرایط سایشی بیشتر دوام می‌آورد.

 

مطالب پیشنهادی: بزرگترین دامپ تراک جهان + فیلم

 

 

 

نکته چهارم: کشش مناسب زنجیر را حفظ کنید

 

 

کشش اشتباه زنجیرممکن است منجر به افزایش سایش زنجیر شود، بنابراین حفظ کشش مناسب مهم است. به عنوان یک قاعده کلی، هنگامی که اپراتورهای شما در شرایط نرم و گل آلود کار می‌کنند ، توصیه می شود زنجیرها را کمی شل‌تر کنید. اگر زنجیرهای فولادی خیلی محکم یا خیلی شل باشند، سرعت سایش افزایش می‌یابد.

 

 

نکته پنجم: زنجیرهای لاستیکی را برای سطوح حساس در نظر بگیرید

زنجیرهای لاستیکی در بیل‌مکانیکی‌های کوچکتر موجود است و این مدل‌ها در کاربردهای مختلف بسیار عالی هستند. بسیار واضح است که زنجیرهای لاستیکی حرکت راحت‌تری دارند و  به بیل مکانیکی اجازه می‌دهند تا در شرایط زمین نرم کار کنند. زنجیرهای لاستیکی در سطوحی مانند بتن، چمن یا آسفالت حداقل اختلال را در زمین ایجاد می‌کنند.

 

نکته  ششم: به روش‌های مناسب حفاری پایبند باشید

 

 

اپراتورهای بیل مکانیکی باید روش‌های اساسی عملیاتی را که در راهنمای نگهداری سازنده ذکر شده است، دنبال کنند تا ساییدگی بیش از حد و تخریب زنجیرها را به حداقل برسانند.

قسمت زیادی از هزینه های زیربندی مربوط به تعویض زنجیر است و از اجزای گران قیمت تشکیل شده است. رعایت این شش نکته در مورد تعمیر و نگهداری زیربندی و همچنین تعمیر و نگهداری صحیح زنجیر می تواند به شما کمک کند تا هزینه شما پایین آمده و طول عمر زنجیرهای دستگاه بیشتر شود. آیا اتفاقی در قطعات زیربندی سبب غیرعملیاتی شدن دستگاه شما شده است؟ با ما به اشتراک بگذارید.

همراه مجله اپال باشید