• فیلم آموزشی نحوه تعویض فیلتر هوای بیل مکانیکی
 • نکات مهم در تمیز کردن فیلتر هوا
 • نکات مهم در تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوا مانند فیلتر روغن در عین کارکرد ساده، نقش بسیار مهمی در عملکرد درست ماشین آلات راهسازی و معدنی داراست. به خصوص به دلیل کاربرد این ماشین آلات از جمله بیل‌های مکانیکی، لودرها، گریدرها و دامپ تراک‌ها، در فضای مملو از گرد و غبار نقش این قطعه اهمیت بسیار بیشتری پیدا می‌کند. بنابراین بایستی به سلامت آن و عملکرد درست آن توجه ویژه نمود در غیر این صورت به موتور دستگاه لطمه وارد می‌شود و مستلزم پرداخت هزینه و صرف زمان می‌باشد.

 

فیلم آموزشی تعویض فیلتر هوای بیل مکانیکی

 

 

 

موارد مهم در تعمیر و نگهداری فیلتر هوا

تعمیر و نگهداری  بیل مکانیکی مستقیما بر روی طول عمر ماشین تاثیرگذار است. فیلتر هوا یکی از حساس­ترین قطعات یدکی ماشین آلات راهسازی در ماشین می­باشد. فیلتر هوا مرحله‌­ای است که هوا برای ورود به موتور بایستی از آن گذر کند. در این قسمت ناخالصی ها و ذرات داخل هوا فیلتر می­شود تا از عملکرد موتور در شرایط استاندارد مطمئن شویم. حال موارد مهم در تمیز کردن و نگهداری فیلتر هوا چه چیزهایی هستند؟

 

 

قبل از تعمیر فیلتر هوا، لازم است که موتور خاموش شود و مطمئن شویم که بازوی دستگاه در موقعیت قفل قرار گرفته است. اگر تعمیر و باز کردن فیلتر در زمان روشن بودن موتور انجام شود، ذرات گرد و غبار به داخل موتور می­رود و عمر موتور را کاهش داده و موجب صرف هزینه و تعمیرات بیشتر می‌­شود.

 

 

مطالب پیشنهادی: تعویض فیلتر روغن

 

احتیاطات لازم برای تمیز کردن فیلتر هوای بیل‌­های مکانیکی:

 1. زمان تمیز کردن فیلتر هوا، در یاد داشته باشید که از پیچ گوشتی یا ابزار دیگری برای خارج کردن درب محفظه کاور و فیلتر خارجی استفاده نشود.
 2. فیلتر داخلی را در هنگام تمیز کردن، خارج نکنید زیرا گرد و غبار وارد موتور می­شود.
 3. در زمان تمیز کردن اجزای فیلتر هوا، از ضربه زدن به آن با هر چیزی خودداری کنید. همچنین اجزای فیلتر هوا را به مدت طولانی باز نگذارید.
 4. بعد از پاکسازی فیلتر، لازم است تا از شرایط استفاده مواد فیلتر، واشر و مهر و موم لاستیک مطمئن شویم. اگر صدمه­ دیده باشند، نمی­توان دوباره استفاده کرد.
 5. بعد از تمیزکردن اجزای فیلتر، از یک لامپ برای بررسی فیلتر استفاده کنید، اگر سوراخ کوچکی و پاره ­شدگی بر روی آن دیده شود، بایستی فیلتر تعویض گردد.

 

 

 

احتیاطات لازم برای تمیز کردن فیلتر هوای بیل­‌های مکانیکی:

زمانیکه فیلتر هوای بیل مکانیکی شش بار تمیز شود، لاستیک مهر و موم آن یا مواد فیلتر صدمه دیده است و بایستی در زمان معین تعویض شود. در ادامه به موارد قابل توجه در هنگام تعویض فیلتر هوا اشاره شده است:

 1. به یاد داشته باشید که تعویض فیلتر داخلی بایستی هم زمان با تعویض فیلتر خارجی انجام شود.
 2. از واشرهای صدمه دیده، محفظه­های فیلتر و پلاستیک عایق بندی خراب، به فیلتر صدمه وارد می­کند.
 3. از فیلترهوای تقلبی و غیر متناسب با دستگاه استفاده نکنید زیرا عایق سازی و فیلتراسیون گرد و غبار به درستی انجام نمی­شود و باعث صدمه دیدن موتور می­شود.
 4. زمانیکه عایق فیلتر هوای داخلی صدمه دیده باشد، آن را تعویض کنید.
 5. قسمت عایق فیلتر جدید را چک کنید که اگر در تماس با گرد و غبار یا روغن بوده است، تمیز شود.
 6. زمانیکه فیلتر هوای جدید نصب می­شود، اگر لاستیک درب حالت خود را از دست داده و گرد و غبار از آن عبور ­کند، خطری برای کاور و محفظه فیلتر می‌­باشد.

 

منبع:

Excavator maintenance instructions: What are the precautions for replacing the air filter